Još nema istrage o napadu na Krstića
Penzionisani general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić rekao je da ga ni četvrti dan od pokušaja ubistva u engleskom zatvoru Vejkfild niko od predstavnika zatvorske službe bezbednosti nije posetio niti od njega uzeo izjavu o tom napadu.
''Iznenađen sam što me ni četvrti dan od pokušaja ubistva niko od predstavnika službe bezbednosti zatvora `Vejkfild` nije posetio niti od mene uzeo izjavu o tom napadu'', rekao je Krstić engleskom advokatu Raselu Hopkinsu, saradniku njegovog srpskog branioca Tomislava Višnjića.
Hopkins je tri časa proveo u razgovoru s njim u tom zatvoru u distriktu Zapadni Jorkšir u Engleskoj.
Žiletom isečen po vratu i glavi
Ministarstvo pravde u Londonu saopštilo je da su trojica napadača, čiji identitet nije naveden, 7. maja žiletom isekli Krstića po vratu i glavi, kao i da ima povrede od udaraca po telu. Krstić je nađen u lokvi krvi u svojoj ćeliji u zatvoru Vejkfild, gde služi kaznu od 35 godina zatvora. Njega su žiletom isekla po vratu, a potom pretukla trojica zatvorenika najverovatnije muslimanske veroispovesti. Krstić je bio komandant Drinskog korpusa VRS. U Haškom tribunalu osuđen je na kaznu od 35 godina, a u zatvoru ''Vejkfild'' je od 2009. godine. |
"Glas Srpske" saznaje da je upravnik zatvora - na pitanje predstavnika Ambasade Srbije u Londonu da li zna ko je napao i pokušao da ubije Krstića - odgovorio da ne zna.
Zet generala Krstića Mladen Đurković rekao je da je telefonom razgovarao s Krstićem i da su mu lekari sanirali po život opasne povrede.
''On je u velikom šoku i jedva je ostao živ. Rekao mi je da je među tri napadača prepoznao Indrita Krasnićija (22), a da su druga dvojica bili tamnoputi. Rekao je da je Krasnići bio među onima koji su ga i ranije verbalno napadali. Hirurškom intervencijom sanirane su mu posekotine od kojih je najveća duga čak 20 centimetara, od uva preko vrata'', rekao je Đurković.
On je dodao da je Krstić rekao da mu je snagu i veru u život vratila poseta predstavnika Ambasade Srbije u Londonu koji ga je i ranije posećivao u zatvoru.
''Advokat i ja smo bili sa predstavnicima Vlade Srbije i zatražili da Krstić više ne izdržava kaznu u tom zatvoru niti u Engleskoj. Tražili smo da ga za sada prebace u pritvorsku ćeliju u Ševeningen gde je ranije bio. Vlada Srbije će dopis o tome uputiti predsedniku Haškog tribunala Patriku Robinsonu'', rekao je Đurković.
Krstić tražio zaštitu Srbije a ne BiHZamenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić rekla je Srni da se haški osuđenik, penzionisani general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić, izjasnio da traži konzularnu zaštitu Srbije u slučaju bilo kakvih neprijatnih situacija koje se mogu desiti dok je na odsluženju zatvorske kazne u Velikoj Britaniji. Ona je navela da su se i Krstić i bivši predsednik Narodne skupštine RS Momčilo Krajišnik, koji se takođe nalazi na odsluženju kazne u ovoj državi, izjasnili da žele da imaju konzularnu zaštitu Srbije a ne BiH. |