Srbofobija pod kapom EU
Bruku hrvatske državne televizije koja je naprasno prekinula prenos ceremonije dodela medalja na Svetskom prvenstvu u vaterpolu samo da tamošnje pučanstvo ne bi slušalo srpsku himnu "Bože pravde", zagrebački "Jutarnji list" naslovio je sa "Srbi bijesni što je HRT prekinuo prijenos vaterpola". Ne samo što naslov nije tačan, već svako ko je čitao beogradsku štampu mogao je da čuje čak i likovanje pojedinih Srba jer su, kako kažu, Hrvati još jednom pokazali koliko imaju kompleks od Beograda i kako svoje uspehe mere samo pobedama u odnosu na srpske susede, pa čak i po cenu da unižavaju uspehe sopstvenih sportista.
Tako se natezanje ko je veći zločinac posle obeležavanja dve decenije od hrvatske vojne akcije "Oluja" kada je proterano više od 250.000 Srba, prebacilo na sportski teren, pokazujući još jednom da istinskih dobrosusedskih odnosa između Srbije i Hrvatske ne samo što nema, već se potpiruju nove ostrašćenosti, u čemu prednjače Hrvati.
Njihov premijer Zoran Milanović s dozom prezira odbacio je predlog srpskog kolege Aleksandra Vučića da sve države bivše SFRJ prihvate zajednički dan za sećanje na nevine žrtve iz rata 90-ih. Uočljivo je i da nikom u Briselu ne pada na pamet da očita bukvicu zvaničnom Zagrebu što je proustaškom pevaču Tompsonu dozvoljeno da "uveliča" jubilej "Oluje" ustaškim povicima "Za dom spremni".
Mržnja utkana u korene
Čedomir Antić upozorava da hrvatski model srbofobije preuzimaju i druge zemlje u regionu, pre svega Makedonija, otcepljeno Kosovo, Crna Gora, BiH, pa čak i u Slovenija.
- To je mržnja koja je utkana u identitet moderene hrvatske nacije - dodaje ovaj istoričar.
- U EU se niko ozbiljan ne bavi pitanjima ljudskih prava u Hrvatskoj, jer su Srbi izgleda objekat, a ne subjekat. Hrvatima je dozvoljeno ono što drugima nije. Kada se desi neki incident u Hrvatskoj, onda je to patologija pojedinca, a kada se desi u Srbiji, onda se proziva Garašaninovo "Načertanije", Karađorđevići, Miloševićevo nasleđe i slično - primećuje istoričar Čedomir Antić.
Zvanični Beograd se nalazi stalno u fazi nekakvog izvinjavanja, a potezi srpske diplomatije su tek samo kontra odgovor na energičnost hrvatskih kolega. Srbija je uputila notu Zagrebu zbog Tompsona, tek nakon što je Hrvatska zatražila sankcionisanje Vojislava Šešelja zbog paljenja šahovnice ispred hrvatske ambasade.
Poslednji šumovi na relaciji Beograd-Zagreb samo je pojačao utisak da odnosi Srbije i Hrvatske nikada nisu bili lošiji još od 2000. godine.
- Analize Naprednog kluba pokazuju da se srbofobija povećala u Hrvatskoj otkako je Hrvatska ušla u EU. Problem leži u identitetu same Hrvatske. To je narod u kojem neprekidno traju prozivke i onih koji ne govore novohrvatskim jezikom. Mislim da bi čak i Ante Pavelić, da se kojim slučajem pojavi na zagrebačkim ulicama, dobio batine, jer se ne bi služio tim novogovorom. Zamislite šta bi se tek desilo Srbinu. U takvoj atmosferi nema pomirenja - analizira predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić.
Srpska himna ipak na HRT
Pod pritiskom javnosti Hrvatska televizija je dan kasnije, u nedelju uveče, emitovala je video-prilog o dodeljivanju medalja i nekoliko sekundi srpske himne. Prethodno je na svom Fejsbuk profilu bivši savetnik predsednika Hrvatske Dejan Jović kritikovao potez HRT.
- Još jedna sramota. Spremni su poniziti hrvatsku reprezentaciju koja je osvojila srebro samo da ne bismo gledali Srbe pobednike. HRT, naravno, pretpostavlja da niko od njihovih pretplatnika ne navija za Srbiju, a još manje da ima onih kojima su draga oba tima - napisao je Jović, inače Srbin po nacionalnosti.
Pročitajte još:
* Hrvati se "peru": HRT pustio "Bože pravde"
* Evo, kako je "Večernji list" video besraman potez HRT-a!
* Izveštavanje HRT-a: Hrvatska je srebrna, to zvuči veličanstveno