Janša: Zbog šurovanja s Rusima izgubićemo Piran
Lider slovenačke opozicije i bivši premijer Janez Janša rekao je da bi se Sloveniji zbog aktuelnog "amaterizma", "udbaštva" i "paktiranja s Moskvom" moglo dogoditi da ostane bez Piranskog zaliva i izlaza na otvoreno more, onako kako je zbog paktiranja sa Staljinom u vreme Jugoslavije izgubila Trst, Goricu i (austrijsku) Korušku.
Janša je, kako prenosi zagrebački Jutarnji list, rekao da se ceo Balkan smeje vladi premijera Mira Cerara zbog arbitražnog skandala u rešavanju graničnog spora sa Hrvatskom. On je Cerarovu vladu optužio za "amaterizam" i "sabotažu" slovenačkih nacionalnih interesa kao i zbog približavanja Moskvi, koje smatra štetnim po slovenačke interese u sporu.
- Sve se pretvara u farsu jer je Hrvatska sada izašla iz arbitraže - rekao je Janša komentarišući pokušaje vlade da sanira štetu posle objavljivanja kompromitujućih razgovora slovenačkog arbitražnog sudije Jerneja Sekoleca, za koga je rekao da je "registrovani saradnik Udbe" i dodao da su hrvatskim izlaskom iz arbitraže nacionalni interesi Slovenije za izlazak na otvoreno more još ugroženiji nego u vreme njegove vlade.
Krivicu za kompromitovanje slovenačke pozicije i čvrstinu potpore u Evropskoj uniji da se arbitraža nastavi Janša vidi u približavanju Slovenije Rusiji. On je dodao da su ruski mediji dobro iskoristili nedavnu posetu ruskog premijera Dimitrija Medvedeva Sloveniji, a da su tu posetu iskoristile i "udbaške" mreže u Sloveniji.
Kaže da je slovenački premijer MIro Cerar na konferenciji za novinare ćutao kada je Medvedev govorio o nepravednim sankcijama Evropske unije protiv Rusije, iako je Cerar jedan od potpisnika odluke koja je bila izazvana "imperijalnom politikom" Vladimira Putina, "ne samo na Krimu i u Ukrajini nego i u slučajevima drugih zamrznutih konflikata na podrucju nekadašnjeg SSS".
Janša je niz neobičnih zaključaka nastavio izjavom kako je sudija Roni Abraham, koga je Cerar predložio posle ostavke Sekoleca, a koji je kasnije na iznenađenje Ljubljane dao ostavku, učinio to na sugestiju predsednika suda Gilberta Guillaumea i to posle okretanja slovenačke vlade Rusiji, što nije ostalo neprimećeno u Briselu.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev je bio u posti Sloveniji neposredno posle izbijanja skandala u Arbitražnom sudu i na dan odluke Hrvatske da izađe iz tog spora o granici sa Slovenijom.
Pročitajte još:
* Da li su se u spor između Slovenije i Hrvatske umešale Rusija i SAD?
* Hrvatska prelomila - izlazi iz Arbitražnog sporazuma
* Hrvatski arbitar podneo ostavku, sud traži imenovanje novog
* "Nadam se da skandal između Hrvatske i Slovenije neće zamračiti situaciju na Balkanu"