Putin Mila ruši sankcijama
Podgorica je na pragu da skupo plati pridruživanje sankcijama Zapada protiv Rusije pošto Kremlj sprema bolne kontramere usmerene pre svega protiv turizma, ali i drugih privrednih oblasti, što bi moglo da dovede do pada BDP do 10 odsto i ozbiljno zaljulja režim Mila Đukanovića.
Crna Gora je sankcije Rusiji uvela još prošle godine, ali Kremlj nije reagovao. Tada se predsednik Filip Vujanović izvinio i predstavio gotovo kao nevina žrtva. Uveravao je da je ljubav prema Rusiji bezgranična, ali da je Crna Gora na putu u EU i da očekuje poziv u NATO na samitu u Velsu u decembru prošle godine, što se nije dogodilo.
Moskovske novine Vujanovićev nastup ocenile su kao lukavstvo. Navođene su reči izvora iz diplomatskih krugova da se Crna Gora predstavljala kao iskreni prijatelj, ali da se istovremeno trudila da istisne svaki vid ruskog uticaja u korist EU i NATO-a, a da pri tom zagrabi što više novca iz Moskve. Kao primer istaknuto je da je Kombinat Aluminijuma Podgorica, najveće preduzeće u republici, oduzet od ruskog tajkuna Olega Deripaske i ponovo stavljen u prodaju.
Investicije na ledu
Ruski biznismeni uložili su značajan kapital u CG, oko dve milijarde evra. Ocenjuje se da će takve investicije ubuduće izostati, što će obrisati rast crnogorskog turizma, ali i nadu u povećanje izvoza mesa, voća i povrća. To bi slabašnu crnogorsku poljoprivredu zadržalo tamo gde jeste.
- Sem toga, policija ne žuri da rasvetli pljačke ruskih kuća, a ima i masovnih prevara vezanih za nekretnine, gde su žrtve naši državljani. Takođe, Rusima zabranjuju ulazak u Crnu Goru pod lažiranim razlozima i u odsustvu preuzimaju njihov biznis - navodili su ruski diplomatski izvori.
Sada je Podgorica produžila režim sankcija Rusiji, a premijer Dmitrij Medvedev predložio je proširen spisak zemalja na koje se odnose kontrasankcije i na njemu je i Crna Gora. Dmitrij Peskov, portparol Vladimira Putina, izjavio je da "pretpostavlja da će predsednik da prihvati predlog premijera." Uz sve to dogodila se oštra rasprava poslanika u Dumi, gde se s prezirom govorilo o Crnoj Gori.
Izvori "Rosijske gazete" kažu da u predviđene kontramere u prvom redu spadaju ukidanje letnjih čarter letova, bezviznog režima i bescarinske trgovine. Naime, više od 20 odsto crnogorskog BDP čine posredni i neposredni prihodi od turizma, a trećinu turista upravo ruski državljani.