RS: Bez metadona u zatvorima
Zavisnicima o drogama, kojima je radi odvikavanja neophodan metadon, ova terapija nije dostupna u zatvorima i kazneno-popravnim zavodima u Republici Srpskoj.
U Ministarstvu pravde RS je "Večernjim novostima" potvrđeno da se metadonska terapija ne primenjuje ni u jednoj kazneno - popravnoj ustanovi u RS, uz objašnjenje da ovaj vid terapije ne podrazumeva samo davanje metadona, već i celi spektar primene ostalih pratećih mera i postupaka odgovarajućih stručnjaka.
U resornom ministarstvu ističu da svi osuđenici koji se nalaze na izdržavanju kazne ostvaruju besplatnu zdravstvenu zaštitu na osnovu Zakona o izvršenju krivičnih sankcija RS, a ako za lečenje određenih bolesti zatvorska ustanova ne može da pruži odgovarajuću zdravstvenu zaštitu, osuđenik se upućuje u drugu ustanovu.
Nacionalni koordinator za bolesti zavisnosti i psihijatar na Klinici za psihijatriju Banjaluka Tatjana Maglov ističe da ni sve zdravstvene ustanove u RS ne provode metadonsku terapiju i da zato ni zatvori nisu obavezni da je uvode.
Ona kaže da se u RS ova terapija sprovodi na Psihijatrijskoj klinici u Banjaluci i u Doboju, a do sada najveći broj zavisnika na ovoj terapiji bio je u Banjaluci.
Lekar u KPZ u Banjaluci Jelena Zmijanjac potvrđuje da metadonska terapija nije dostupna u zidinama zatvora, ali smatra da i pored toga zavisnici u KPZ "Tunjice" ipak nisu uskraćeni za lečenje time što u zatvoru ne mogu da prime metadon.
"Ukoliko je osuđeniku koji je zavisnik potrebno kliničko lečenje on se upućuje na sudsko odeljenje Psihijatrijske klinike na Sokocu", kaže Zmijanjac.
Zmijanjac je potvrdila da u KPZ "Tunjice" do sada nije bilo zatvorenika koji su upućivani na metadonsku terapiju, ali smatra da je potrebno obezbediti slične uslove za lečenje osuđenih zavisnika i u Banjaluci.
"Zatvor je ustanova za izdržavanje kazne, a ne ustanova za odvikavanje i lečenje od narkomanije! Nadležni sud ima mogućnost da za zavisnike o drogama, koji su počinili krivično delo, izrekne meru obaveznog lečenja u psihijatrijskoj ustanovi ili komuni", naglašava Zmijanjac.
Prema specijalnom izveštaju Ombudsmana BiH u septembru 2009. godine, ocenjeno je da je bezbednost i zdravstvena zaštita u kazneno - popravnim ustanovama u RS loša, kao i da se droga rastura između osuđenika.
U skoro svim zavodima otkriveni su slučajevi da se droga skriva u predmetima ili hrani koja se dostavlja zatvorenicima i to otkrivanje se izvršava samo običnim vizuelnim pregledom te pregledom zatvorenika koji se vraćaju sa korišćenja pogodnosti.