"SAD rade na ukidanju Srpske i stvaranju unitarne BiH"
Politolog Vladimir Trapara izjavio je Srni da se američki "balkanski dizajn" nije završio, te da SAD u tom pogledu ne bira sredstva, a jedno od njih je i rezolucija o Srebrenici posredstvom koje žele da stvore unitarnu BiH kojoj su težili od početka.
Trapara, koji je s učestvovao na tribini "Savremena spoljna politika SAD na Balkanu i u istočnoj Evropi" na Institutu za međunarodne i ekonomske odnose u Beogradu, rekao je da su devedesetih godina SAD, uvidevši da je srspki narod isuviše žilav i da ga ne mogu tako lako razbiti pristao na dva kompromisa od kojih je jedan bio Dejtonski mirovni sporazum, a drugi rezolucija 1244 o Kosovu.
- Dejtonski mirovni sporazum je stvorio Republiku Srpsku, koje nije bilo u američkom 'balkanskom dizajnu'. Rezolucija 1244 nije propisala nezavisnost Kosova već njegovu autonomiju u sastavu Srbije. Nezavisnost Kosova je san u okviru američkog 'balkanskog dizajna'. Nakon 15 godina, SAD čine sve da podriju ova dva dokumenta - upozorio je Trapara.
On u izjavi Srni ističe da su se neki pomaci u realizaciji ciljeva SAD desili 2008. godina, kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, odnosno kada je Briselskim sporazumom sjever Kosmeta praktično integrisan u takozvano Kosovo, dok u kontinuitetu vrše pitisak na dobijanje pristanka za ukidanje Republike Srpske.
Pročitajte još:
* Dodik: Na Srbima mnogi vežbaju
* "Ako Srbija zatraži, Rusi će staviti veto na rezoluciju o Srebrenici"
-Vidimo sad i rezoluciju o nepostojećem genocidu u Srebrenici. Srebrenica se opet poteže da bi se Srpska proglasila 'genocidnom tvorevinom'. Da li će naše rukovodstvo na čelu sa Aleksandrom Vučićem tome da se odupre to je pitanje za Vučića - rekao je Trapara.
On je ocijenio da je insistiranje da se u Srebrenici desio "genocid" politički potez koji treba Republiku Srpsku da prikaže kao "genocidnu tvorevinu" da bi joj se osporilo pravo na postojanje.
- Tu je sada veliko pitanje kako će se rukovodstvo Republike Srpske i Srbije prema tome odnositi, da li će uspeti da se odupru i steknu dovoljno široku međunarodnu podršku. Rusija nudi tu podršku. Videćemo da li će je naši prihvatiti - istakao je Trapara.
On je naglasio da "Republika Srpska ima dovoljno političkih kapaciteta da opstane, ukoliko je ne budu destabilizovali sukobi vlasti i opozicije na koje SAD donekle i računaju".