Oslobodilačka narodna armija priznala šverc oružja
Takozvana Oslobodilačka narodna armija (ONA) preuzela je odgovornost za nedavni incident na granici Makedonije prema Kosovu kod mesta Studen.
ONA je u tekstu danas objavljenom u medijama u Makedoniji na albanskom, saopštila da je u četvrtak, 29. aprila kod mesta Studen na granici Makedonije prema Kosovu, naišla na zasedu "naoruženih snaga Slavomakedonaca" kako naziva makedonsku policiju.
Albanska formacija ONA, još nazivana KLA i NLA, predvodila je oružanu pobuna protiv vlasti Makedonije tokom 2001. godine.
Sukob je protekao uz relativno mali broj žrtava, a okončan je političkim posredovanjem stranih faktora, pre svega SAD.
Vlasti Makedonije su u okviru sporazuma o tome, postignutog u Ohridu početkom 2002. godine, dale krupne ustupke albanskoj manjini, dok se ONA raspustila i razoružala.
Na saopštenje ONA je danas reagovala Demokratska partija za integraciju (DUI) čiji je lider Ali Ahmeti svojevremeno bio vođa ONA-e u Makedoniji.
DUI koja je sada u vladajućoj koaliciji, smatra da je saopštenje provokacija ONA i pozvala je građane da ne nasednu na nju.
Ahmetijeva stranka naglašava da je "nasilje neprihvatljivo za postizanje političkih ciljeva".
Demokratska unija za integraciju pažljivo prati stanje u Makedoniji, presednik DUI Ahmeti je u intenzivnoj komunikaciji i koordinaciji sa svima koji su garantovali Ohridski dogovor - SAD, EU i NATO, kao i sa institucijama u Albaniji i na Kosovu, piše u saopštenju.
DUI u saopštenju ukazuje da "lica uključena u trgovinu oružjem nemaju nikakve veze sa DUI" što ukazuje na autore najnovijeg teksta sa potpisom ONA.
Portparol makedonske policije Ivo Kotevski je u četvrtak, 29. aprila, potvrdio agenciji Beta da je u blizini mesta Blace na granici Makedonije prema Kosovu, u noći između srede i četvrtka došlo do razmene vatre između policije i neidentifikovane naoružane grupe.
Incident se dogodio kada su pripadnici makedonske policije pokušali da zaplene veću količinu oružja nađenu kod graničnog prelaza Blace.
Kotevski je potvrdio za Betu da je među zaplenjenim oružjem bio i plastični eksploziv, kao i upaljači, što je teroristička oprema.
Grupa koja je najverovatnije brojala 12 članova i imala sklonište u planini Skopska Crna Gora, uskladištila je kod granice i veći broj mobilnih telefona koji se koriste za aktiviranje eksploziva pri terorističkim napadima.
"Čim je na vatru uzvraćeno, napadači su se razbežali", rekao je Kotevski u četvrtak, dodavši da "nije isključeno da su se sklonili na Kosovo".
Posle razmene vatre, policija je zaplenila i ručne minobacače, bombe i automatske puške.
Nije ranjen niko od policajaca, ali postoje naznake da među pobeglima na Kosovo ima ranjenih, rečeno je u makedonskoj policiji.