Gumenim bombonama na gumene metke
Gumene bombone za policajce u zamenu za njihove gumene metke. Na ovaj simboličan način demonstranti su u Skoplju ispred Skupštine Makedonije počeli protest na kome su trećeg dana zaredom izrazili svoj revolt zbog ubistva mladića Martina Neškovskog i policijske brutalnosti. Oni su kao i prethodnih dana tražili ostavke premijera Gruevskog, šefice policije Jankulovske i kompletne vlade.
Policija im ni u četvrtak uveče nije dozvolila da protestuju ispred zgrade izvršne vlasti, pa su demonstranti svoj revolt prvo izrazili ispred državnog tužilaštva, a potom ispred Skupštine. Kolonu je skopskim ulicama predvodio Aleksandar Neškovski, brat ubijenog Martina Neškovskog, zbog čijeg su slučaja protesti i počeli pre četiri dana. Osim u Skoplju, protesti su istovremeno održani i u Bitolju, Prilepu i Strumici, a njima će se pridružiti još devet gradova u Makedoniji.
Demonstranti su istovremeno prozivali policiju i vlast zbog aljkave istrage o smrti Nikole Mladenova, uglednog novinara i vlasnika nedeljnika "Fokus", koga je makedonska tajna policija najviše prisluškivala i pratila. On je poginuo u sumnjivoj saobraćajnoj nesreći na ulazu u Skoplje 26. marta 2013.
Nekoliko sati pre početka protestnih skupova u Skoplju i drugim gradovima, lider opozicionog Socijaldemokratskog saveza Zoran Zaev je tokom objave nove, 30. po redu "bombe" u kojoj su pušteni snimci telefonskih razgovora osoba iz vrha vlasti snimljeni posle tragične smrti Mladenova, zatražio novu istragu.
Zaev je podsetio da se u slučaju Mladenov nije vodio krivični postupak, niti je Tužilaštvo otvorilo istragu, dodajući da je vlast vodila postupak neprofesionalno i neodgovorno i da je krila ključne informacije od javnosti.
- Smrt Mladenova je zatvorena kao nesrećni slučaj, bez otvaranja istrage. Policija je tvrdila da nije pronašla njegov telefon, a u razgovorima koje je vodila ministarka unutrašnjih poslova se čuje kako su ga locirali neposredno posle nesreće signalom iz njegovog telefona - rekao je Zaev i postavio pitanje zašto njegov telefon, kako je tvrdio istražni sudija, nikada nije pronađen i šta, zapravo, krije telefon Mladenova.
Iz prisluškivanih razgovora vodećih ljudi iz vlasti proizlazi da brojne informacije i dokazi iz istrage nisu bili uzeti u obzir i da su bili prikriveni od javnosti. Osim toga, iz objavljenih telefonskih razgovora se može zaključiti da su ministarka policije Gordana Jankulovska i premijer Nikola Gruevski do detalja znali šta je Mladenov radio poslednjih sati života, s kim se sretao i kuda se kretao.
Tajna neobične farbe
Ključna informacija koja je namerno bila sakrivena od javnosti jeste da je na zadnjem delu automobila Nikole Mladenova pronađena "nekakva farba", za koju veštaci iz policije, navodno, nisu mogli utvrditi koliko je stara.
Zaev je rekao da namera SDSM-a nije da optužuju bilo koga za smrt Mladenova, već samo da zatraže otvaranje nove istrage koja će utvrditi sve činjenice.