Presuda Milošu Stuparu 5. maja
Apelaciono veće Suda BiH izreći će 5. maja pravosnažnu presudu Milošu Stuparu, optuženom za ratni zločin u Srebrenici.
"Smatram da smo na osnovu materijalnih dokaza i izjava svedoka dokazali da je Stupar bio komandant Drugog odreda Specijalne policije iz Šekovića i da su zadovoljeni svi elementi njegove komandne odgovornosti", rekao je tužilac Tužilaštva BiH Ibro Bulić u završnoj reči na kraju obnovljenog suđenja.
Bulić je rekao da je optuženi "znao za genocidni plan i da je njegova jedinica deo tog plana", preno je Birn.
Odbrana smatra da Tužilaštvo uopšte nije dokazalo da je Stupar komandovao Drugim odredom Specijalne policije iz Šekovića 13. jula 1995. godine.
"Na osnovu niza iskaza svjedoka, smatram da smo dokazali da Stupar nije komandovao odredom u vreme na koje se odnosi optužnica, nego je komandant bio Rade Čuturić", rekla je branilac optuženog Ozrenka Jakšić.
Prema izjavama svedoka, Čuturić je poginuo u septembru 1995. godine.
Jakšićeva je rekla da izjave svedoka i prezentovane činjenice upućuju na to da Stupar nije imao saznanja o izvršenju zločina, te da su prisutni na sastanku u komandi brigade 15. jula 1995. godine, kao svedoci potvrdili da on nije učestvovao u razgovorima.
"Iz toga proizlazi da je jedina ispravna odluka da se Miloš Stupar oslobodi krivične odgovornosti, te očekujem od ovog veća da takvu odluku i donese", rekla je Jakšićeva.
Stupar je u julu 2008. godine nepravosnažno osuđen na 40 godina dugotrajnog zatvora jer, kao komandant Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), nije kaznio podređene koji su učestvovali u ubistvima više od 1.000 Srebreničana počinjenim u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica u opštini Bratunac 13. jula 1995. godine.
Uvažavajući žalbu odbrane, Apelaciono vijeće je presudu ukinulo, te odredilo održavanje ponovnog suđenja, koje je počelo u martu ove godine.
Stuparu se sudilo zajedno sa još desetoricom pripadnika Drugog odreda Specijalne policije i Vojske Republike Srpske (VRS), od kojih su šestorica osuđena na ukupno 181 godinu dugotrajnog zatvora zbog pomaganja u genocidu, dok su četvorica oslobođena.