Neću dušu, daj pare
Novi Zakon o prekršajima počinje da se primenjuje u Srbiji od 1. marta i donosi nove nevolje građanima koji nisu platili prekršajnu kaznu. Ovakav neplatiša će se provesti kao bos po trnju jer neće moći da registruje vozilo, overi zdravstvenu knjižicu, podigne kredit u banci, preda zahtev za odlazak u penziju, registruje svoj posao, koristi pasoš i mnogo toga drugog.
Sličan zakon stupio je na snagu juna 2013. godine u Hrvatskoj, uoči stupanju u Evropsku uniju.
Za građane Hrvatske koji ne plate kaznu u roku, sud odluku šalje finansijskoj agenciji koja blokira račun i naplaćuje se - ako na računu ima para. Ako nesrećnik nema ni para, a dve godine nije platio kaznu, moraće da je odradi društveno-korisnim radom. Ako odbije, ne gine mu zatvor. Takođe, prekršajac ne može da registruje auto.
Bosna i Hercegovina ima problem s ličnim kartama jer je ustanovljeno da u januaru ove godine ima oko 200.000 građana koji nisu produžili ličnu kartu. Neposedovanje lične karte predstavlja prekršaj koji se kažnjava novčano od 10 do 100 KM (pet do 50 evra).
I Bosna je dobila novi prekršajni zakon koji je stupio na snagu avgusta prošle godine i neplatišama zabranjuje registraciju vozila, učešće na tenderima, promenu vlasništva automobila, prinudnu naplatu...
A prekršaji su remećenje javnog reda, uznemiravanje javnosti svake vrste, uriniranje na otvorenom, švercovanje u gradskom prevozu, saobraćajni prekršaji...