Razočaranje i šok u Zagrebu
U prvim reagovanjima na odbacivanje hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije u Hrvatskoj ne kriju razočaranje, a mediji su čak šokirani. Vodeći portali i elektronski mediji s nevericom konstatuju da Srbija nije proglašena krivom čak ni za "genocid u Vukovaru".
Političari ipak u prvi plan ističu kako je presuda Međunarodnog suda pravde očekivana. Direktor Dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor ocenjuje da je agresija Srbije na Hrvatsku dokazana i da se sada postavlja pitanje ko će Hrvatskoj nadoknaditi štetu za ubijene, za razaranja i druge zločine.
Odlazeći hrvatski predsednik i jedan od autora tužbe za genocid protiv Srbije Ivo Josipović izjavio je da ga presuda nije iznenadila, iako Hrvatska njome nije zadovoljna.
- Mi i svet kroz ovaj proces dobili smo kompletnu sliku o strašnim zločinima koji su se dogodili. Sud je utvrdio mnoge zločine, ali su brojni pravni autoriteti od početka upozoravali da ti zločini ne čine genocid, što je presuda i pokazala - rekao je Josipović.
On je istakao da su autori tužbe odradili jedan dug prema žrtvama i prema istoriji i podsetio da je u toj tužbi prvi put urađen jedan potpun popis žrtava, popis paravojnih jedinica koje su u Hrvatskoj činile zločine i ponudili jednu kompletnu i važnu istorijsku istinu.
- Sud je odbijajući srpsku protivtužbu konstatovao i da su zločini počinjeni i u "Oluji" i da su se događale stvari koje je trebalo sprečiti. U svakom slučaju, rat koji je iza nas je bio vrlo skup, stradali su mnogi ljudi, ali sud o tim aspektima nije odlučivao - zaključio je Josipović.
Ministar spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić smatra važnim da je i sam sud u izricanju presude zaključio da je jedan od glavnih zadataka vezanih za protekli rat utvrđivanje sudbine nestalih i da to pitanje ostaje za budućnost na Beogradu i Zagrebu.
Neozbiljna hrvatska tužba
Hrvatski istoričar Hrvoje Klasić ističe da je pravni tim Hrvatske dobio nekoliko packi, jer je koristio "neproverene dokaze" i tužio za genocid državu koju nije mogao da tuži.
- To što je napravio hrvatski pravni tim ispalo je krajnje neozbiljno. Neverovatno je da nisu znali koju zemlju mogu tužiti, jer Srbija u to vreme nije postojala kao međunarodno priznata država. Pravni tim Hrvatske skupo je plaćen i to je morao da zna. Što se tiče presude, ona je dokazala ono što su već svi ionako znali: zločini su počinjeni sa obe strane, a sud je zaključio da nemaju obeležja genocida.
- Dužnost svih nas je da se okrenemo budućnosti i ova presuda je jedna vrsta doprinosa da se završi to istorijsko razdoblje i da ljudi u ovom delu Evrope konačno krenu napred - rekla je Pusićeva.
I hrvatski premijer Zoran Milanović rekao je da nije zadovoljan odbacivanjem hrvatske tužbe, ali da se odluka suda mora poštovati i na civilizovan način prihvatiti.
- Prošlo je od rata više od 20 godina, Hrvatska je član EU, dobila je rat i ima priliku da u društvu najnaprednijih država sveta ide napred i gradi sadašnjost i budućnost. Srbiji u tom pogledu želimo sve najbolje, od naših zahteva za utvrđivanje sudbine nestalih, kao i povratka kulturnog blaga nećemo i ne možemo odustati - rekao je Milanović.