Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
4
Nedelja 25.01.2015.
13:25
Srna A

"Presuda Međunarodnog suda u Hagu - gorko pitanje za Srbe"

Predsednik Srpskog kulturnog društva "Prosvjeta" iz Zagreba Čedomir Višnjić ocenio je da će presuda Međunarodnog suda u Hagu o tužbi Hrvatske i kontratužbi Srbije za genocid biti Srbima i dalje "gorko pitanje", bez obzira kakva ona bude.

wikimedia.org/Suradnik13
Činjenica je da je hrvatska vojska počinila genocid nad Srbima

- Za nas je to “gorko pitanje“, jer stoji nepobitna činjenica da je počinjen genocid nad Srbima u Hrvatskoj, koji su pre jedva sto godina činili četvrtinu stanovništva - rekao je Višnjić i ukazao da je danas raspoloženje takvo da bi, kako je naveo, cela srpska nacionalna politika bila srećna ukoliko bi Međunarodni sud odbacio i tužbu i kontratužbu.

Višnjić je za novosadski "Dnevnik" konstatovao da u proteklih 20 godina u Hrvatskoj nije došlo do relaksacije odnosa prema Srbima.

- Retroaktivno je kriminalizovano i ono što nam je Franjo Tuđman bio spreman ili prisiljen da oprosti. Ukratko, u Hrvatskoj jača raspoloženje društvenog - nacionalnog bezizlaza, koje se onda po poznatom antisemitskom obrascu iskazuje kao antisrpski osećaj i politika - kaže Višnjić.

On navodi da je u ovom trenutku teško reći da li je "dobra vest" za srpsku zajednicu izbor Kolinde Grabar-Kitarović za predsednika Hrvatske.

- Ako desnica, predvođena HDZ-om, dođe na vlast na predstojećim parlamentarnim izborima, moguće je očekivati normalizaciju političke atmosfere u Hrvatskoj. Neizvesno je, međutim, šta će se desiti sa srpskom zajednicom, s obzirom da je zemlja u ovom trenutku, politički podeljena - smatra Višnjić.

On tvrdi da su Srbi u Hrvatskoj i dalje zalog na ratu zasnovanog projekta "Kroacija" DD čiji su vlasnici desničarske snage te države.

- Srbi u Hrvatskoj i danas su zalog odnosa prema zemlji i narodu, na ratu utemeljenog projekta “Kroacija“ DD, koji je u vlasništvu desnih snaga te države. I čim se to vlasništvo na bilo koji način dovede u pitanje, slede pritisci, a Srbi su sve slabiji da ih izdrže - kaže Višnjić.

Sredinom prošle sedmice Višnjić je, zbog pritiska hrvatskih ratnih veterana, dao neopozivu ostavku na mesto člana Upravnog odbora Hrvatskog memorijalnog-dokumentacijskog centra "domovinskog rata".

Odbor za veterane zahtevao je njegovu smenu, zbog saradnje sa "okupatorskom vojskom" nekadašnje SAO Krajine, iako je na mesto člana Upravnog odbora došao na insitiranje hrvatskog ministra za kulturu Andree Zlatar.

POVEZANE VESTI

Nedelja 25.01.2015. 14:02
Uključiti mozak i najuriti sve Hrvatske firme iz Srbije . Hrvate ignorisati po svim osnovama i na svakom mestu za vek i vekova .
Nedelja 25.01.2015. 17:21
Od 13000 poginulih većina civila koje je srpska vojska pobila na početku rata, a od straha kod izravnih sukoba MASOVNA BEŽANIJA, kažu srbi bolje brze noge i traktor sprema za vožnju ,nego borba i glava u torbi.
Nedelja 25.01.2015. 16:47
Fenomen je u medicini poznat kao anterogradna amnezija. Za razliku od klasične, retrogradne amnezije, kod koje se pacijent ne sjeća ničega od prije traume koja ju je prouzrokovala, kod anterogradne amnezije to mu se događa doslovno svaki dan: ne može zapamtiti više od nekoliko posljednjih trenutaka, mozak ih nije u stanju iz kratkoročne memorije pohraniti u dugoročnu, pa ih istog časa briše, onemogućavajući stvaranje novih sjećanja. Oboljelom od anterogradne amnezije svako je jutro početak života, svakoga dana on ponovo otkriva sebe, i oko sebe čudesni novi svijet. Anterogradna amnezija spada u razmjerno neistražene tajne ljudskog mozga. Prvi sustavno dokumentirani slučaj bio je onaj iz 1957., kad se Amerikanac Henry Molaison zbog epilepsije podvrgnuo lobektomiji, pa izgu,bio sposobnost pamćenja više od nekoliko posljednjih minuta. Još je, međutim, rijeđi i neistraženiji fenomen kolektivne anterogradne amnezije. Najpoznatiji takav, i najbolje dokumentiran, jest slučaj jednog malog Balkanskog naroda , Srba čija povijesna memorija traje svega nekoliko godina jer su nakon što su potučeni u agresiji na suverenu državu Hrvatsku iste aktere koji su provodili agresiju i poraženi do nogu te izabrale na vlast. Jesu li Srbi neobično tolerantni na poraze i propalu politiku.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online