Blagoslov Banjaluke, pa glasanje u Sarajevu
Novi problemi na relaciji vlast-opozicija u Republici Srpskoj mogli bi nastati ako se obistine najave vladajuće koalicije u Banjaluci da će Narodna skupština RS usvojiti rezoluciju kojom se onemogućava glasanje srpskih poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta BiH bez saglasnosti nadležnih organa Srpske.
U suštini, to bi značilo da bi koalicija iz Banjaluke predvođena SNSD-om određivala koaliciji u Sarajevu, u kojoj je Savez za promene, kako da glasa o aktima koje predlaže državni parlament i Savet ministara BiH.
U SNSD-u tvrde da će, ako opozicija u RS bude protiv takvog scenarija, i odbije da se povinuje eventualnoj odluci Parlamenta, to biti znak da SZP radi protiv interesa Srpske.
Nova praksa
U prethodnim godinama su predstavnici Srpske u zajedničkim organima veoma često tražili mišljenje republičkih institucija povodom važnih pitanja na nivou BiH. Ipak, to mišljenje se zvanično nije tražilo baš za sve akte koji su na dnevnom redu u Sarajevu, tako da bi eventualna rezolucija kojom se obavezuju zvaničnici u Sarajevu da svaki put pitaju u Banjaluku definitivno bila nova praksa.
- Predstavnici iz RS u Sarajevu koristili su svaki mehanizam zaštite nadležnosti Srpske i to da svaki dokument koji stigne u parlamentarnu proceduru upućuju nadležnom ministarstvu RS na proveru i izjašnjenje. To je obavezno, a ne stvar dobre volje - rekla je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Dušanka Majkić.
Ovakav razvoj događaja nagovestio je Milorad Dodik, predsednik Srpske, koji je pre nekoliko dana poručio da niko u Savetu ministara, niti u Parlamentu BiH neće moći da donosi odluke u ime RS, dok prethodno ne dobije saglasnost Narodne skupštine RS.
- Kako je moguće da neko misli da će Republika Srpska mirno gledati svako ponašanje, kao u slučaju dok je SDS bio u sastavu Saveta ministara, i da nećemo u Narodnoj skupštini doneti odluku ili rezoluciju koja predviđa da niko u Savetu ministara ni u Parlamentarnoj skupštini BiH u ime Srpske ne može donositi odluke dok se ne konsultuje i ne dobije saglasnost Parlamenta RS - rekao je Dodik.
U SDS-u kažu da će ova stranka sarađivati sa institucijama RS, pogotovo kad im bude trebala pomoć od stručnih osoba, ali naglašavaju da ne može neki činovnik da se postavlja iznad legitimno izabranih poslanika.
- Poslanici i ministri u Savetu ministara su u većem rangu od premijera Srpske, na primer. Vlada RS treba da bude servis poslanicima, a ne oni njoj - kaže Aleksandra Pandurević iz SDS-a.