Slovenija ostaje izvan glavnih gasnih tokova
Zaustavljanje izgradnje gasovoda Južni tok imalo bi značajne geopolitičke i ekonomske posledice i po Sloveniju, ocenio je danas slovenački analitičar Klemen Grišelj. Rusija još nije zvanično obavestila Sloveniju o prekidu aktivnosti na gasovodu Južni tok, saopštilo je danas ministarstvo za infrastrukturu Slovenije.
Kako prenose slovenački mediji, odluka Moskve za Sloveniju znači da neće biti na jednom od najvažnijih gasovodnih puteva, dok energetsku uniju čekaju značajni izazovi.
Slovenija nije zvanično obaveštena o prekidu Južnog toka
Ministarstvo za infrastrukturu Slovenije smatra da odluka ruskog partnera neće imati bitne posledice za slovenački deo projekta.
"Koliko nam je poznato ključne odluke odnosno obaveze za investiciju u vezi sa projektom u delu koji se tiče slovenačke teritorije još nisu bile usvojene, a jednako tako projekat još nije imao saglasnost Evropske komisije, zbog čega smatramo da takva odluka ruskog partnera neće imati bitnih posledica za slovenački deo projekta", saopštilo je ministarstvo.
Ministarstvo podseća na činjenicu da su vlade dve zemlje potpisale i međudržavni sporazum i garancije da eventualno otkazivanje projekta
|
U slučaju da Rusija proširi gasovod Plavi tok iz Rusije u Tursku u takozvani Crnomorski tok, zemni gas, umesto Južnim tokom koji bi išao i preko Slovenije, bio bi preusmeren na Tursku i na Grčku.
Odatle bi određena količina zemnog gasa po relativno povoljnim cenama bila na raspolaganju državama Evropske unije odnosno Jugoistočne Evrope.
Grišelj je ocenio da će dugoročno biti važno što će se određena količina gasa preusmeriti u koridor prema Bliskom istoku, što bi promenilo kako geopolitičku tako i energetsku sliku Jugoistočne Evrope.
Po njegovim rečima, ako se na početku smatralo da će ključnu ulogu igrati linija Bugarska-Srbija-Mađarska-Slovenija-Austrija-Italija, sada će očito glavni igrač postati Turska sa svojim nepredvidivim premijerom Redžepom Erdoganom i politikom udaljavanja od EU i Zapada uopšte.
Slovenija nakon odluke Rusije ostaje izvan jednog od najvažnijih gasovodnih puteva i postaje zavisna od Turske, koja bi postala važno čvorište gasa.
Vlade Rusije i Slovenije su 2009. godine potpisale sporazum o saradnji u izgradnji gasovoda na teritoriji Slovenije, a projekat Južni tok je bio konačan 2012. godine kada su dve države konačno potvrdile
investiciju u slovenački deo gasovoda.