Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 15.04.2010.
12:00
J. L. Petković - Vesti A

Srbima nećemo vratiti stanove!

Osim što su Srbija, Hrvatska, Crna Gora i BiH potpisale zajedničko saopštenje, nedavno održani sastanak predstavnika četiri ex YU države u Beogradu o problemima izbeglica nije ništa suštinski promenio. Izneverena su i očekivanja izbeglih Srba iz Hrvatske koji godinama bez uspeha traže povraćaj svojih stanarskih prava. Mario Nobilo, direktor Uprave za multileteralu Ministarstva spoljnih poslova Hrvatske, tvrdi za "Vesti" za Hrvatska "po međunarodnim standardima" nije u obavezi da Srbima vrati oduzete stanove.

- Srpska strana misli da je još moguće restituirati neka imaginarna prava iz bivše države, što nije tačno - kaže Nobilo, ne obazirući se na činjenicu da su stanarska prava u BiH vraćena svim izbeglim i prognanim ljudima jer po istim tim međunarodnim standardima nisu smatrana imaginarnim pravom.

Zašto je izbeglim Srbima iz Hrvatske uskraćena mogućnost povratka ili otkupa stanova u kojima su pre rata živeli?
- Stanarska prava su oduzeta sudskom odlukom, i to se ne može promeniti. I u bivšoj Jugoslaviji, ako ste bili nosilac stanarskog prava, po tadašnjim zakonima ste to pravo mogli da izgubite ako niste u stanu više od šest meseci.

Problem stambenog zbrinjavanja povratnika u Hrvatsku je socijalno-humanitarni, i osobama koje ništa nemaju rešavamo krov nad glavom, kao što smo to činili sa izbeglicama iz BiH, koje su odlučile da budu državljani Hrvatske.


Pogrešna premisa

 

Hrvatska je do sada odbijala da učestvuje na sastancima poput ovog održanog u Beogradu. Otkud sada promena?
- Polazite od pogrešne premise. Bili smo vrlo aktivni u sarajevskom procesu.

 

Međunarodna zajednica je pratila naše programe izgradnje stanova, lokalne integracije i povratka, a čitamo na stranicama UNHCR-a da je Srbija za svoje izbeglice prikupila pola milijarde evra, ali niko, pa ni vaš ministar, nije rekao koliko je stambenih jedinica sa tim novcem izgrađeno.

Znači, stavljena je tačka na povraćaj stanarskih prava?
- To je pravna situacija koju je nemoguće vratiti. Kada je povratak počeo, vraćali smo imovinu koja je bila u privatnom vlasništvu, a za nosioce stanarskih prava smo napravili socijalni program.


Sa Beogradom smo spremni da sarađujemo tako da zajednički uputimo međunarodni apel da se pomogne u stambenom zbrinjavanju onih koji žele trajno da ostanu u Srbiji.

Jer, ako je neko preuzeo državljanstvo Srbije, on više ni po jednom međunarodnom kriterijumu nije izbeglica.


Ali to ne znači da mu ne treba vratiti imovinu koja mu je oduzeta u Hrvatskoj?
- Ne, naravno.

Nebezbednost i nemogućnost socijalne adaptacije se navode kao glavni razlozi zbog kojih nema većeg povratka u Hrvatsku?
- Bezbednosna situacija kao ozbiljan problem ne postoji, niti je ona evidentirana od strane međunarodnih posmatrača. Ima više sukoba između Zagrepčana i Splićana, nego između Hrvata i Srba.

Otprilike polovina predratne populacije Srba u Hrvatskoj je ostala u zemlji, prema podacima UNHCR-a polovina izbeglih se vratila, a reč je o 132.400 osoba. Dakle, mi govorimo o jednoj četvrtini ukupnog predratne populacije Srba.

Granice

 

I dalje je otvoreno pitanje granice Srbije i Hrvatske?
- Bilo bismo srećni da je taj problem rešen. Godinama tražimo da zajednička komisija obnovi svoj rad i nadam se da će srpska strana odgovoriti. Sretni smo da taj problem nije eskalirao u bilateralnim odnosima i da nije prepreka saradnji u drugim aspektima.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online