Ešdaun kreirao spisak žrtava Srebrenice
Bivši predsednik Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice Marko Arsović prvi put je javno potvrdio da je spisak srebreničkih žrtava sačinjen po narudžbini bivšeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna!
Nakon što je s negodovanjem, kao ''neprihvatljiv i tendenciozan'', odbacio Izveštaj o slučaju "Srebrenica" koji su 2002. godine sačinili Biro Vlade RS za odnose sa Haškim tribunalom i Dokumentacioni centar RS, Ešdaun je vršio snažan pritisak na vlasti RS da formiraju Komisiju za istraživanje događaja u i oko Srebrenice koja bi sačinila novi Izveštaj.
Komisija je počela sa radom u januaru 2004. godine, pod budnim okom OHR-a i Tužilaštva Haškog tribunala. Međutim, njen preliminarni izveštaj od 14. aprila neverovatno je razbesneo Ešdauna koji je insistirao na ''naručenoj istini'' zbog čega je Arsović podneo ostavku na mesto predsednika Komisije.
Dodik: Pokrećemo istraguPredsednik Vlade RS Milorad Dodik najavio je pokretanje istrage o tome ''zašto su pojedinci iz RS potpisali spiskove na kojima su živi ljudi, koji opterećuju istoriju i sudbine, i ko je na njih vršio pritisak''. |
Ešdaun je tada smenio Dejana Miletića sa funkcije šefa Sekretarijata Vlade RS za odnose sa Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine u Hagu i istraživanje ratnih zločina, optužujući ga da ''Izveštaj predstavlja katalog opstruktivnog ponašanja od strane određenih funkcionera RS, čija je opstrukcija suštinski onemogućila Komisiju da obavi zadatak prikupljanja ključnih informacija''.
Marko Arsović, koji je 2003. godine bio i predsednik Vrhovnog suda RS, prvi put je javno otkrio da je dao ostavku na mesto predsednika te komisije jer mu je namera bila da ''radi profesionalno, a ne po želji tadašnjeg visokog predstavnika za BiH Pedija Ešdauna''.
- U startu sam se protivio osnivanju Komisije, a mesto predsednika prihvatio sam nerado i to nakon političkog pritiska iz Vlade RS - tvrdi Arsović koji je upozorio i tadašnjeg premijera RS Dragana Mikerevića da formiranje takve komisije nije dobro, jer to nije njen, nego posao pravosuđa.
Nakon preliminarnog Izveštaja, prema njegovim rečima, Ešdaun je na sastanak pozvao sve članove Komisije pred kojima nije krio svoj bes.
Tihić: Bilo je bolje u Čavićevo doba
Lider SDA Sulejman Tihić izjavio je da je ''raspoloženje i svest o događajima u Srebrenici u RS bilo na mnogo višem nivou 2005. godine, kada je predsednik bio Dragan Čavić, koji je formirao Komisiju za utvrđivanje istine o Srebrenici'' |
- Pobesneo je na sastanku u Sarajevu, jer je želeo što pre da dobije dokument u kome bi jedna, i to srpska strana, bila jedini krivac - ispričao je Arsović.
Komentarišući najavu premijera RS Milorada Dodika da će Vlada RS povući saglasnost na spisak nastradalih Srebreničana jer je, u najmanju ruku, sumnjiv kad je reč o broju žrtava, Arsović kaže:
- Spiskovi su sumnjivi što se broja tiče i postoji preka potreba da se događaji u Srebrenici istraže na način kojim se služi sudsko istraživanje istine.
Kao veoma važno naglasio je da se ''pažnja ne usmerava samo na žrtve jednog naroda, nego na sve one koji su stradali u i oko Srebrenice''.
Arsović smatra da je broj muslimanskih žrtava u Srebrenici predmet teških zloupotreba, jer su leševi ljudi za koje se ne zna ni kako su, ni gde su poginuli masovno premeštani i sahranjivani u Memorijalnom centru Potočari.
Vidaković: Zbog neistina progone Srbe
Predsednik Sindikata CJB Bijeljina Rodoljub Vidaković podsetio je da je prvi javno izneo sumnje na račun Komisije za utvrđivanje istine o Srebrenici, jer je izašla u javnost sa neproverenim činjenicama. |
- Mnogo toga u ovom slučaju predmet je manipulacija. Činjenica je da nigde ne postoji nijedna naredba za izvršenje zločina, a u javnosti se ide dotle da se čak spominje termin lokalni genocid. Takav čin ne može biti lokalnog karaktera - istakao je Arsović.
Podsetimo, porodice srpskih žrtava s područja Birača i Podrinja najavile su tužbu protiv bivšeg predsednika RS Dragana Čavića, premijera Dragana Mikerevića i članova Komisije, optužujući ih za zloupotrebu položaja i ovlašćenja u slučaju Izveštaja Komisije za Srebrenicu.
Na osnovu Izveštaja ove Komisije, bivši visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak oduzeo je lična dokumenta od 93 osobe srpske nacionalnosti čija se imena nalaze u izveštaju kao imena onih koji su odgovorni za događaje u Srebrenici iz jula 1995. godine. Istragom Tužilaštva BiH svi oni, a među njima i 35 policajaca, oslobođeni su sumnje.