Hrvati Srbima otimaju i grobna mesta
Na pravoslavnom groblju u Kninu više nema mesta za sahrane umrlih Srba. Mogu da se sahranjuju samo oni koji su ranije obezbedili grobno mesto. Pored toga, gradske vlasti zapretile su da će iskopati posmrtne ostatke sahranjenih Srba ukoliko njihove porodice za poslednjih deset godina nisu plaćale naknada za održavanje groblja.
Slične mere najavljuju se i u drugim mestima bivše Krajine i Hrvatske.
Pravni savetnik Srpskog demokratskog foruma Šime Bjelanović za "Vesti" kaže da je Zakonom o grobljima regulisana izgradnja, korišćenje grobnog mesta i upravljanje grobljima, te da su groblja komunalni objekti u vlasništvu lokalne samouprave.
- Prema Zakonu o komunalnom gazdinstvu korisnici podležu plaćanju propisanih naknada u cilju održavanja groblja. Grobljem upravlja preduzeće prema posebnim propisima, a o uređenju i održavanju grobnih mesta dužne su da brinu porodice sahranjenih. Znači, uprava groblja daje grobno mesto na korišćenje na neodređeno vreme, uz naknadu i za korišćenje grobnog mesta plaća se godišnja grobna naknada - objašnjava Bjelanović.
Javite se opštinama!Šime Bjelanović savetuje sve prognane Srbe, ma gde da žive, da stupe u kontakt sa lokalnim vlastima u mestima iz kojih su prognani, a imaju sahranjene svoje najmilije, i raspitaju šta treba da rade i kako da izmire obaveze prema državi odnosno da plate naknadu za grobna mesta. |
On dodaje da je jedno godišnja naknada za grobno mesto koje je dobijeno na korišćenje, a drugo je plaćanje komunalnih naknada za održavanje groblja kao što su uklanjanje otpada i slično.
- Prema zakonu, grobno mesto za koje naknada nije plaćena deset godina, smatra se napuštenim i može se ponovo dodeliti na korišćenje. Odnosi se to na grobno mesto koje je dobijeno na korišćenje i to je većinom u grobljima gradskog područja, ne i na seoskim koja su meštani formirali i izgradili - gde preostaju obaveze u odnosu na plaćanje naknade za održavanje - kaže Bjelanović.