BiH neće osuditi nijedan zločin
Nema naznaka da će se Parlamentarna skupština BiH u dogledno vreme ugledati na Skupštinu Srbije i doneti bilo kakvu rezoluciju koja bi osudila zločine, mada su državnim poslanicima BiH puna usta osude zločina.
Dok se Bošnjaci zalažu za osudu zločina u Srebrenici, Srbi bi glasali samo za rezoluciju koja bi se odnosila na sve zločine, a Hrvati nude opciju sličnu onoj u Srbiji - jednim aktom prvo osuditi zločin nad Bošnjacima u Srebrenici 1995., a drugim zločine nad svim narodima u BiH, piše "Blic RS".
Poslanik SDS u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mirko Okolić kaže da bi rezolucija u BiH bila odavno usvojena da se na sve žrtve gleda isto.
"Teško je očekivati rezoluciju o osudi zločina nad Srbima, a da pre toga ne prođe rezolucija koju Bošnjaci forsiraju, a to je osuda genocida, odnosno zločina nad Bošnjacima. Stalno smo bili zagovornici da treba osuditi istovremeno sve zločine. Potenciranje samo bošnjačkih žrtava je problem što ta rezolucija ne prolazi", kaže Okolić.
On smatra da bi zbog ovoga usvajanje bilo kakve rezolucije u Parlamentu BiH bilo "manipulacija žrtvama".
"Da se hteo osuditi zločin nad svim žrtvama, to se moglo uraditi u Hagu, sada u Srbiji, ali i u BiH. Ali tendencija je samo da se osuđuju zločini nad Bošnjacima i eventualno Hrvatima", smatra Okolić.
Vukadinović: Ne praviti razlike
|
Funkcioner SDA i poslanik te stranke u državnom parlamentu Halid Genjac takođe je uveren da bilo kakva rezolucija sa ovom tematikom nema šansi za usvajanje.
"Ovo je izborna godina i na svaku pomen teških rana iz naše neposredne prošlosti sve se politizuje na jedan veoma banalan način i valja se po blatu parlamentarne rasprave koja na momente poprima i neukusne oblike. Do te mere se sve banalizuje i koristi u dnevne svrhe da svaka inicijativa tog područja u ovom trenutku jednostavno nema šansi", uverava Genjac.
Poslanik HDZ BiH Velimir Jukić kaže da treba usvojiti posebnu rezoluciju kojom bi se osudili zločini u Srebrenici "jer je i Sud u Hagu napravio izuzetak".
"Tek nakon toga jednim aktom treba osuditi zločine nad svim narodima u BiH i šire", kaže Jukić.
Podsećamo, Evropski parlament je u januaru 2009. proglasio 11. jul danom sećanja na genocid u Srebrenici, a tu inicijativu je podržala i Evropska komisija.
Sličnu inicijativu u Parlamentu BiH podneli su i bošnjački poslanici, ali nije bilo podrške iz RS, koja smatra da stradanje bilo kog naroda ne treba izdvajati.