Deklaracija o Srebrenici deli Srbe
Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske (RS) Nebojša Radmanović izjavio je da Srbija ima pravo na deklaraciju o Srebrenici, ali da je odgovornost tamošnjih političara da shvate da li će to dovesti do podela unutar vlastitog naroda.
"Kad kažem vlastitog naroda, mislim i na narod u Srbiji, ali i na naš narod u BiH", rekao je Radmanović u intervjuu za sutrašnje "Nezavisne novine" i dodao da su se već pripreme za usvajanje deklaracije o Srebrenici negativno odrazile na BiH i RS.
Radmanović je rekao da je to pitanje koje svi na prostoru dve zemlje emotivno doživljavaju, ali, nažalost, nema smirenosti u razgovorima i o tome postoje velike tenzije kod političara u Sarajevu.
Govoreći o tome da li će otvaranje procesa o zločinima u Dobrovoljačkoj ulici, "tuzlanskoj koloni" i drugo doprineti menjanju slike o događajima s početka rata, Radmanović je rekao da sudski procesi jesu deo utvrđivanja istine, ali nisu kompletne istine, što, kako je rekao, sada vide i oni koji podržavaju člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića.
"Dok su vođeni procesi protiv drugih, oni su stalno govorili da je sva istina sudski proces. Sada kada počinje i ovo, onda bi rado odstupili od toga. Moj politički stav je jasan, da svi koji su učestvovali u raznim zločinima moraju za to da odgovaraju, a da posle toga političari ne treba ništa da komentarišu", rekao je Radmanović.
On je istakao da se jedan broj političara u Sarajevu na ovom primeru ponašao potpuno antidejtonski, jer je Dejton jasno rekao da svi moraju odgovarati.
Radmanović je istakao da BiH u ovom momentu nije spremna za NATO, jer nije ispunila uslove koji se traže, zbog čega nije ni primljena u MAP, koji je jedan korak ka NATO-u. |
Govoreći o eventualnim promenama Ustava pre izbora po presudi odluke Suda za ljudska prava u Strazburu, Radmanović je rekao da će i u slučaju da ne bude tih promena ovi izbori biti priznati.
"Ovakvi kakvi jesmo održali smo izbore i digli ih na visoki demokratski nivo po sadašnjem Ustavu i postojećem zakonu. Lično bih voleo kada bismo uspeli promeniti deo o kandidovanju ostalih, ali ako to ne bude urađeno, ništa strašno se neće desiti", rekao je Radmanović.
Govoreći o inicijativi Španije da se reše neke krupne stvari u BiH, Radmanović je rekao da "misli da španski ambasador u BiH shvata o čemu se radi, ali su pritisci nekih drugih faktora van Španije i ambasade veliki".
"Tu se pokušava da se u deklaraciju stavi neka nejasna evropska klauzula koja podseća na korenitu promenu Ustava, što, ne samo SNSD nego i ostali u RS, ne mogu da prihvate a to onda vodi u propast razgovora", rekao je Radmanović.
On je preneo stav SNSD-a da sada nije vreme za neke krupne ustavne promene.
Radmanović je rekao da Kosovo nije problem samo regiona i Srbije, nego problem u širem kontekstu, zbog čega će, pre svega, lideri iz regiona ovom pitanju morati da pristupe sa posebnom pažnjom da problemi ne bi šire eskalirali.