Ceo grad je bio logor
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) pretresli su u Goraždu prostorije Udruženja veterana policije i objekte u vlasništvu Ismeta Subašića u potrazi za dokazima o zločinima počinjenim nad srpskim stanovništvom u ovom podrinjskom gradu tokom rat u Bosni.
Pretres je izvršen po nalogu Tužilaštva BiH, a predsednik Udruženja veterana policije regije Goražde "1991-1995", Izet Helać je izjavio da su pripadnici zaplenili jedan od ukupno 18 dokumenata koje su tražili, te da je pretres najverovatnije izvršen da bi se došlo do njihovog člana Ismeta Subašića, brata Osmana Subašića, ministra unutrašnjih poslova Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i ratnog komandira policijske stanice u Vitkovićima.
Dvostruki standardiHeleta ističe da u BiH očigledno postoje dvostruki standardi jer su u Srpskoj sa funkcija i dužnosti sklonjeni svi policajci s ratnom prošlošću, dok u Federaciji to nije slučaj. |
Predsednik Saveza logoraša Republike Srpske, Branislav Dukić kaže za "Vesti" da je Subašić bio "gospodar života i smrti" u Goraždu.
- U Goraždu je tokom rata postojalo 28 logora kroz koje je prošlo između 3.500 i 4.000 Srba. Srbi su u tim logorima mučeni na tačno 169 načina - ističe Dukić.
Novinar iz Goražda, Slavko Heleta smatra da je akcija SIPA usledila u vezi sa istragom oko ubistva porodice Delić iz naselja Crkvine i radnog logora u štampariji u Vitkovićima.
- Samo 1992. godine na području Goražda ubijeno je više od 300 srpskih civila. Najodgovorniji za te zločine su pripadnici ratne goraždanske policije pod komandom tadašnjeg načelnika Ibre Merkeza, a po nalogu ratnog predsedništva Opštine, sa Hadžom Efendićem na čelu - navodi Heleta.