Položaj Srba je sramota i Hrvatske i EU
Milorad Pupovac, dugogodišnji srpski lider iz Hrvatske, za "Vesti" govori o svom "jurišu" na Evropski parlament, o položaju Srba posle ulaska Hrvatske u EU, ćirilici, najtežim slučajevima diskriminacije...
Na listi ste SDP-a za skore izbore za Evropski parlament, šta bi vaš izbor značio za srpsku zajednicu?
- Moj ulazak u Evropski parlament omogućio bi da se glas Srba i drugih manjina, glas antifašista i građanskih nevladinih organizacija, te glas nerazvijenih i zapostavljenih krajeva čuje i u evropskim okvirima. Ulazak u to telo omogućio bi jačanje naše političke snage i uticaja, te uticaja naših partnera. Dosad su o nama tamo govorili samo drugi, i ne uvek najlepše. Sad je vreme da se tamo čuje i naš glas, kako mi vidimo svoje mesto u Hrvatskoj i mesto Hrvatske u Evropi, glas o potrebi za jednakošću, i nas u Hrvatskoj i Hrvatske u Evropi.
Da li će članstvo Hrvatske u EU ubrzati rešavanje srpskog pitanja?
- Za Srbe kao i za sve građane Hrvatske je dobro što je ona postala članica Unije. Pristupnim ugovorom problemi izbeglica, ustavnog zakona o manjinama, regionalnog razvoja i tolerancije postali su i evropski problemi. Mi smo sada i evropski građani, pa su naša prava postala i evropska pitanja. Problem je, međutim, u tome što se u Hrvatskoj nakon ulaska zaboravilo na to. Neki zato što misle "mi smo sad članica pa možemo po starom", a neki zato što se ne snalaze ni u Hrvatskoj ni u Evropi.
Umesto za tužbu, novac za povratak SrbaKako doživljavate sudski proces u Hagu po tužbama za genocid? |
Ni aktuelna vlast u Hrvatskoj nije pokazala poseban senzibilitet prema Srbima, osim insistiranja na dvojezičnim tablama?
- Nažalost, nije. Više je nego prepolovila novac iz budžeta za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Novac za regionalni razvoj, posebno povratničkih sredina smanjen je još i više. Istina je da je Vlada u problemima, ali zabrinjava nedovoljna posvećenost povratku Srba i razvoju povratničkih sredina. To baca senu na pošteno držanje Vlade i premijera kad je u pitanju ćirilica i suprotstavljanje mržnji i netoleranciji.
Referendum o ćirilici još je opcija, inicijatori čekaju odluku Sabora, kakva bi ona mogla biti?
- Velika većina u Saboru je protiv tog referenduma. Odluka još nije donesena zbog političkog natezanja o tome ko je treba doneti - Sabor ili Ustavni sud. Zbog izbora za Evropski parlament i mogućih prevremenih izbora u Vukovaru, očito se odlaže donošenje takve odluke od strane Sabora.
Najteži povratnički slučajevi - Kunić, Miladinović, Popović, Gajić... još su nerešeni?
- Biće rešeni. Kao i drugi i finansijski teži slučajevi poput Kasumova iz Benkovca. To je već odavno moralna i pravna sramota i hrvatskog i evropskog pravosuđa. Uzmu ti tvoje, bespravno preuređuju, nakon godina borbe dobiješ to nazad i onda ti presude da platiš što je neko bespravno i besplatno koristio tvoje, zarađivao na tome, a od tebe traže da platiš njegova neovlašćena ulaganja.
Izbeglički status dok se ne ostvare pravaHoće li Hrvatska, kao što se spekuliše, uspeti da kod UNHCR-a potezom pera ukine izbeglički status prognanih Srba? |