Hrvati najviše mrze Rome pa Srbe
Najviši nivo netrpeljivosti građani Hrvatske pokazuju prema Romima, a potom i prema Srbima, upozorila je (ni manje, ni više) hrvatska zaštitnica građana Lora Vidović.
"Iako istraživanja o stavovima građana Hrvatske pokazuju da na opštem nivou ne podržavaju diskriminaciju, podržavaju multikulturalizam i ne iskazuju ksenofobične stavove, ipak se više slažu s restriktivnom nego liberalnom politikom dodele državljanstva, a negativan stav postoji prema useljavanju ekonomskih migranata i tražitelja azila", navela je Vidović.
"Najveći nivo netrpeljivosti iskazuju prema Romima, a nakon toga prema Srbima", ukazala je Vidović u saopštenju uoči Međunarodnog dana za eliminaciju rasne diksiminacije, 21. marta.
Dodaje se da zbog toga ne začuđuje da je, kao i prethodnih godina, najzastupljenija osnova u pritužbama na diskriminaciju koje je zaštinica građana primila tokom 2013. rasa ili etnička pripadnost, boja kože i nacionalno poreklo. Ona je upozorila da posebno zabrinjava raširenost rasističkih stavova u području javnog govora.
"Jasno je da je rasnu diskriminaciju moguće učinkovito suzbijati samo istovremenim korišćenjem pravnih mehanizama zaštite i podizanjem nivoa svesti i znanja o neprihvatljivosti rasističkih, ksenofobnih i ostalih stavova", navela je Vidović i pozvala građane da se u slučaju diskriminacije za pomoć obrate zaštitniku građana, a nadležna tela da nastave da rade na suzbijanju diskriminacije, posebno kroz obrazovanje za ljudska prava.
Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije obeležava se u spomen na 21. mart 1960, kada je policija ubila 69 mirnih demonstranata protiv aparthejda u Južnoj Africi.