Voda Srbima došla do grla
Gotovo pola Hrvatske borilo se s nezapamćenim poplavama. Sava i Kupa s pritokama nosile su sve pred sobom, a mediji su izveštavali o pravoj katastrofi. Do četrdesetak srpskih povratnika u selu Mlaka, u opštini Jasenovac, nije došao nijedan novinar. Ni kad je vodeni talas bio na vrhuncu, ali ni posle kad je prošao područje Jasenovca. Za njih niko nije pokazivao interesovanje, niti je do njih i danas lako doći. Još su odsečeni od sveta, i do prošle nedelje, kad smo ih posetili, niko ih još nije obišao. Mrtvi su im telefoni, signali mobilnih operatera ne pokrivaju Mlaku do koje se može doći samo čamcem.
Upravo tako, čamcem, do žitelja Mlake je došlo šaroliko društvo: dožupan Sisačko-moslavačke županije iz reda srpske manjine Bogdan Rkman, načelnik opštine Dvor Nikola Arbutina i donačelnik Hrvatske Dubice Milinko Simić, kojima se pridružio i reporter "Vesti". Kako je jedini mogući put do Mlake reka Sava, delegacija je svoju humanitarnu misiju mogla da obavi samo uz pomoć gorske službe spasavanja iz Novske. Njihovim čamcem i posadom bezbedno je savladano sedam kilometara vožnje mutnom i visokom Savom.
- Doneli smo vam pakete hrane i pitke vode jer znamo da nemate prodavnicu, ni mogućnost da izađete iz sela. Ovom posetom hteli smo simbolično i praktično da vam kažemo da niste sami - rekao je dožupan Rkman meštanima Mlake.
Voda nije jedini, ni najveći problem, jer kad se povuče, na površini će se pokazati uzan i ruiniran jedini put koji vodi do sela u kome nema ništa sem očaja Srba. Da im je voda došla do grla vidljivo je na prvi pogled, ali ne samo zato što ih je odsekla od sveta, već što će ih "daviti" tek kad se povuče. Naime, Mlačanima je veći problem šteta koju im čini tuđa stoka na slobodnoj ispaši u ataru njihovog sela.
Nudili im iseljenjeDa je malo volje nadležnih organa u Hrvatskoj, žitelji Mlake ne bi imali problem s poplavama. Potrebno je samo izgraditi nekoliko propusta na najnižim tačkama i voda bi se povukla s jedinog puta koji im život znači, do najbližeg sela Košutarice. |
- Da nema poplave, već bi ovde paslo barem 200 konja i pet puta više krava, koje svakog proleća pod okriljem noći dovoze vlasnici čak od Slavonskog Broda, pa i udaljenijih mesta. Sve do prvog snega ostavljaju stoku bez nadzora, a ona uništava naše useve i bašte. Niko se ne obazire na naše vapaje i žalbe. I to se svakog proleća ponavlja. Mi uporno obrađujemo zemlju, a znamo da će usevi biti poharani - žali se Goran Glavić.
Ova bahatost uverljivo podseća ovdašnje Srbe da njihova zemlja baš i nije njihova, već onih čije su krave i konji. A oni mogu samo biti njihovi čobani - volonteri. Ako im se to ne sviđa, mogu da se evakuišu na drugu obalu Save, komšijama i prijateljima u selo Orahovi, u Republici Srpskoj.
Naši domaćini nisu ni krili da imaju na umu takav plan jer svaka kuća u Mlaki ima spreman čamac za eventualnu evakuaciju na drugu stranu reke.