Oružje nadohvat ruku teroristima!
U BiH postoji 38 skladišta oružja i municije koja nisu obezbeđena, zbog čega postoji opasnost da oružje iz njih završi u rukama stranih islamističkih ratnika, navodi se na sajtu poslaničke grupe CDU/CSU u nemačkom Saveznom parlamentu čiji su predstavnici nedavno boravili u BiH.
Kako su prenele banjalučke "Nezavisne novine", Filip Misfelder i Roderik Kizeveter, predstavnici spoljnopolitičkog odbora te frakcije, istakli su da je stanje sa čuvanjem oružja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava u BiH zabrinjavajuće.
- Zbog protesta u BiH koji traju od februara, postoji dodatna opasnost, tako da postoji potreba da Nemačka insistira na jasnom i vidljivom preuzimanju kontrole EU u rešavanju tog problema. Oružje koje se čuva u spomenutim skladištima je vlasništvo države i ono može da bude prodavano u zavisnosti od stanja u državnoj kasi. S obzirom na to da Oružane snage BiH nemaju saznanja o obimu i stanju u kojem se to oružje i municija nalaze, postoji jasan dodatni rizik - naveli su Misfelder i Kizeveter.
Rasprava u BerlinuIz nemačke ambasade u Sarajevu potvrđeno je da je zbog stanja tog oružja Kizeveter boravio u Sarajevu. |
Sagovornik "Vesti "iz bezbednosnih krugova sa nivoa BiH kaže da je poseta nemačkih poslanika uznemirila mnoge u Ministarstvu odbrane BiH koji ne žele zvanično da se izjašnjavaju o celom slučaju. Prema njegovim rečima, sasvim je logično da se međunarodne bezbednosne službe interesuju za stanje u oblasti odbrane u BiH, naročito kada je u pitanju čuvanje naoružanja.
- Danas imamo neverovatne stvari u tim skladištima, od toga da se ona čuvaju samo od sedam do tri, do toga da preko noći u njima nema ni portira. Uništavanje se ne sprovodi na odgovarajući način, evidencije nisu kvalitetne i niko sa sigurnošću ne može da kaže koliko oružja ima u tim skladištima. Najopasnije je to što su skladišta dostupna potencijalnim teroristima, odnosno ona predstavljaju svojevrsne samoposluge za njih - kaže naš izvor.
Ekspert za bezbednost Dževad Galijašević kaže da Nemci nisu zabrinuti za Bosnu, već za sebe, odnosno ugrožavanje bezbednosti njihovih građana i u BiH, ali i u Nemačkoj.
- Oni razmatraju elemente njihove ugroženosti, odnosno da li bi to oružje moglo da bude upotrebljeno na teritoriji Nemačke, kao i da li postoje grupe i pojedinci koji mogu da ga iskoriste - kaže Galijašević.