Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
4
Petak 14.02.2014.
04:32
B. Simonović - Vesti A

Hrvati ne odustaju od jedrenjaka "Jadran"

Da poluostrvo Prevlaka, kapija Boke Kotorske, zbog koje je u jesen 1991. godine progovorilo oružje i izbio rat između Hrvatske i tadašnje Jugoslovenske narodne armije, nije jedino nerešeno pitanje u međudržavnim odnosima Crne Gore i Hrvatske potvrdio je pre nekoliko dana Andrej Plenković, hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu.

Jedrenjak "Jadran" u Tivtu


Ne suprotstavljajući se pohvalama i ne negirajući napredak Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije na putu ka Evropskoj uniji, hrvatski poslanik pozvao je Crnu Goru da konačno reši pitanje vojne imovine bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, konkretno da vrati Hrvatskoj školski vojni jedrenjak "Jadran", koji je upravo 1991. godine odvezen iz splitske luke Lora i od tada je usidren u tivatskom pristaništu i koristi se u civilne svrhe.


Na tu "opasku" Plenkovića (potiče, inače, iz redova Hrvatske demokratske zajednice), koja se prvi put čula pod krovom ovog visokog međunarodnog doma, nije reagovao prisutni Štefan File, komesar za proširenje EU, ni izvestioci Evropskog parlamenta za ove tri zemlje, ali ni predstavnik Crne Gore, a reakcija nije bilo ni u samoj Crnoj Gori, pa će očigledno - baš kao i Prevlaka - i pitanje jedrenjaka "Jadran" biti prćija oko koje dogovor traži takozvana miroljubiva diplomatija dve države.

Pod sedam državnih zastava

Jedrenjak "Jadran" je izgrađen u brodogradilištu u Hamburgu 1931. godine za potrebe Ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije. Od 1933. godine na njegovim jarbolima su se vijorile zastave sedam država: prvo ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije, onda Italije, Nemačke, Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, pa Savezne Republike Jugoslavije, zatim Državne zajednice Srbije i Crne Gore i sada nezavisne Crne Gore.


Most u Veneciji

Jedrenjak "Jadran" je najtužniju sudbinu doživeo nakon kapitulacije Italije, u jesen 1943. godine, kad se našao u Veneciji. Tu je, napušten i opljačkan, propadao i plutao sve do kraja rata, a jedno vreme je, kako kažu, služio i kao pontonski most u nekom od venecijanskih kanala.


I ako oko Prevlake postoje dijametralno suprotni stavovi i gledanja bez preterano tvrdih argumenata, nasuprot Hrvatima, koji smatraju da najmanje 90 odsto flote i imovine bivše Jugoslovenske ratne mornarice, pa i jedrenjak "Jadran", pripada njima, Crnogorci su uvereni da su, kad je pitanju ova "galija", argumenti na njihovoj strani, bez obzira na to što se ona zaista dugo nalazila u sastavu flote Vojno pomorskog školskog cetra u Splitu.
Naime, otkad je 1947. godine nađen u Veneciji, potpuno ruinirann i uništen, i dotegljen u Tivat, gde je godinu dana trajao njegov remont, na jedrenjaku su potom, u razmaku od 20 godina, još dva puta vršeni veliki remonti u Mornaričko-tehničkom remontnom zavodu "Sava Kovačević" u Tivtu. Da se i ne govori o drugim popravkama i tekućem održavanju broda, koje je stalno obavljano u Tivtu, ovde je i pre 10 godina izvršen veliki, generalni remont plovila koji je, po nekim podacima, koštao blizu milion evra.

Smeta im sporazum Crne Gore i Srbije

Hrvatima nije previše smetalo (ili to barem javno nisu ispoljavali) što se Državna zajednica Srbije i Crne Gore godinama dičila u svetu jedrenjakom "Jadran" (spomenimo samo svetsku izložbu EKSPO u Lisabonu 1998. godine, ili čuvenu izložbu istorijskih brodova u Engleskoj posvećenu 200-godišnjici Trafalgarske bitke).
Mnogo više im je, izgleda, zasmetao jedan sporazum Srbije i Crne Gore kao nezavisnih država, potpisan odmah nakon osamostaljivanja Crne Gore 2006, po kome i državni protokol Srbije ima pravo da koristi jedrenjak "Jadran" za svoje potrebe, baš kao i Crna Gora. Hrvati smatraju da to pravo apsolutno pripada i njima.

POVEZANE VESTI

Petak 14.02.2014. 05:25
Црногорски политичари су обичне кукавице и људи без трунке части.Сигурно је да ће попустити на све хрватске захтеве.Брукајући Црногорце који у историји беху некада горд народ(српски).
Petak 14.02.2014. 19:13
Srbi imaju pravo na konstitutivnost u hrvatskom ustavu ,a hrvati nemaju pravo na Jadran ni po kojem osnovu osim po truležu od EU i SAD zakona.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online