Perković: Nisam ubijao za Udbu
Bivši visoki funkcioner jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josip Perković negirao je u intervjuu za Dojče Vele umešanost u ubistvo političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine u okolini Minhena.
"S ubistvima nemam nikakvu vezu. Davno sam rekao, s ubistvom Đurekovića apsolutno nikakv dodir nemam, kao ni dodir s bilo čijom smrću", izjavio je Perković koji bi u narednih desetak dana trebalo da bude izručen Nemačkoj, čije ga pravosuđe sumnjiči za učešće u Đurekovićevom ubistvu.
On je u prvom video intervjuu rekao da se "bavio klasičnim obaveštajnim poslom na zaštiti hrvatskog teritorija". Nije želeo da kaže ko je dao nalog za Đurekovićevo ubistvo.
"Ne bih to komentarisao, jer nemam temeljnih podataka o tim istragama", odgovorio je Perković koji je u Udbi od 1979. bio zadužen za praćenje hrvatskih emigranata u Nemačkoj.
Vrhovni sud Hrvatske odbio je u petak žalbe Perkovićeve odbrane i Državnog tužilaštva na odluku Županijskog suda u Zagrebu kojom je odobreno izručenje Perkovića Nemačkoj na osnovu evropskog naloga za hapšenje. Time je odluka o izručenju postala pravosnažna, a Perkovićev advokat Ante Nobilo podneo je juče ustavnu tužbu, ali i zahtev za izdavanje privremene mere obustave izručenja.
Odbrana smatra da Perković u Nemačkoj ne bi imao pravedno suđenje. To je poslednji pravni lek koji može eventualno da odloži izručenje bivšeg obaveštajca. Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Ranko Ostojić izjavio je da izručenje Perkovića može da bude realizovano u bilo kom trenutku, ali da Nemačka prethodno mora da inicira postupak predaje. Ceo postupak trebalo bi da bude završen u roku od deset dana od pravosnažnosti rešenje.
Perković od početka ne pristaje na izručenje i tvrdi da je žrtva lažnog svedočenja Udbinog operativca Vinka Sindičića koji je nedavo u pismu Perkovićevoj odbrani naveo da je po uputstvima nemačke tajne policije lažno svedočio u slučaju Đureković.
U toj izjavi, na koju se poziva Perkovića odbrana, krunski svedok nemačkog pravosuđa naveo je da je lažno teretio Krunoslava Pratesa, osuđenog na doživotni zatvor za Đurekovićevo ubistvo, ali i bivše funkcionere jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, čije izručenje Nemačka traži zbog sumnje da su učestvovali u tom ubistvu.
Za razliku od slučaja Perković, sud u Velikoj Gorici u istom slučaju je zbog zastarelosti odbio da izruči Zdravka Mustača. Na tu odluku žalila se porodica Stjepana Đurekovića, ali je sud tu žalbu odbio kao neosnovano na šta se porodica žalila Vrhovnom sudu.