Kriminal podriva temelje RS
Republika Srpska danas proslavlja svoj 22. rođendan. Po zvaničnom stavu vladajuće garniture nikad jača, a po mišljenju nešto opreznijih, sa debelim razlozima za strepnju, i to ne toliko zbog spoljne koliko zbog unutrašnje ugroženosti.
Svi se slažu u oceni da argumenata za slavlje i te kako ima, ali retki su oni koji vide ogroman manevarski prostor za dalji napredak. Deo intelektualaca, oslobođen dnevnopolitičkih uticaja, smatra da su za Republiku pogubniji lokalni kriminalci, tajkunčići i drugi džabalebaroši nego stranci, Bošnjaci ili Hrvati. Njihov glas, međutim, ostaje prigušen salvama hvalospeva koje emituju lokalni mediji.
Tri pitanja bez odgovoraProfesor sa Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Đorđe Vuković ne spada u red onih koji javno istupaju opijeni slavolukom i ukupnom atmosferom u društvu. Povodom ovog Dana RS, za naš list kaže da Srpska još uvek zna gde, kada i zašto da slavi, ali je pitanje kako, s kim i za koga. |
U ovim danima svi se sećaju tog 9. januara 1992. godine, ali generalno gledano, odnos prema osnivaču daleko je od onog kakav bi trebalo da bude prema tim zaslužnim ljudima. Deklaraciju o proglašenju Srpske Republike BiH tog dana pročitao je danas akademik dr Vojislav Maksimović. Sada smatra da je sve tada bilo odrađeno bez greške i da je Srpska, zapravo, jedina prava srpska država.
- Trenutna situacija je takva kakva je mogla da se pretpostavi. Mislim da je najvažnije da političari zajedničkim snagama rade na rešavanju glavnih pitanja. Čini mi se da tog jedinstva trenutno nema. Na jedinstvu insistiram upravo zbog toga što nam u tom slučaju niko ništa ne može i ne postoji nevolja i prepreka koju ne možemo da savladamo! To smo najbolje pokazali u onim teškim ratnim vremenima kada je protiv nas bio skoro čitav svet. Opstanak Srpske pre svega zavisi od nas samih i naše unutrašnje snage, a ona bi trebalo da se ispolji i u partijskom jedinstvu. Političke partije danas dele narod i time slabe Republiku Srpsku - izjavio je Maksimović.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da ona ima izrazitu institucionalnu i političku stabilnost.
- Republika Srpska je i danas spremna da prihvati Bosnu i Hercegovinu, ali odbijanje Bošnjaka da prihvate RS pokazuje da je to čak više besmisleno i govoriti. RS prihvata ustavni poredak BiH, ali je pitanje vremena i htenja dokle da se to podržava. Ako se želi graditi neko zajedništvo ili aktivnost moraju svi prihvatiti sve ono što je legalno i legitimno - kaže Dodik.
Predsednik Narodne skupštine Igor Radojičić ocenio je da je Srpska u 22 godine postojanja odolela brojnim izazovima.
- Veliki broj građana u njoj vidi garanciju svog opstanka na ovim prostorima. Period od 22 godine nije naročito dug, ali se u tom vremenu desilo toliko događaja da je on u kvantitativnom i sadržajnom smislu mnogo intenzivniji nego 20 mirnih godina. Zajednički je osećaj, bez obzira iz koje partije dolazimo, da svako nosi svoj deo odgovornosti za funkcionisanje Republike Srpske i u ime Srpske - smatra Radojičić.