Slovenija će platiti "izbrisanim" građanima
Slovenački parlament usvojio je zakon o naknadi štete izbrisanim građanima - osobama iz republika bivše SFRJ koje su legalno živele u Sloveniji ali su po njenom osamostaljenju izbrisane iz registra stalnih stanovnika.
Oštećeni građani će dobijati 50 evra mesečno za period u kojem su im bila uskraćena osnovna prava. Ministar unutrašnjih poslova Gregor Virant izjavio je da će to državu koštati 130 miliona evra.
Za zakon je glasalo 46 poslanika od ukupno 90, dok je 29 bilo protiv.
Posle osamostaljenja, Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije izbrisalo je bez njihovog znanja iz registra stalnog prebivališta 25.671 osobu poreklom iz drugih republika bivše SFRJ, čime su one izgubile pravo na socijalno osiguranje i dozvolu za rad. U međuvremenu, oko polovina izbrisanih uspela je da reguliše svoj status.
Izbrisani građani su bili primorani da napuste Sloveniju, ili da u njoj ostanu ilegalno. Virant je poslanicima slovenačkog državnog zbora rekao da uslove za obeštećenje ispunjava oko 12.000 građana.
Evropski sud za ljudska prava ocenio je 2012. godine, po tužbi šest građana Slovenije, da su oni bili diskriminisani i naložio Ljubljani da svakom od njih isplati po 20.000 evra. Sud je zatražio od Slovenije da pronađe način da obešteti i ostale izbrisane.
Tokom usvajanja nacrta zakona mnogi "izbrisani" građani su bili nezadovoljni, tražeći veće obeštećenje. Oni su naveli da će podneti tužbu evropskom sudu.
Slovenija, koja je članica Evropske unije od 2007. godine, prva je republika bivše SFRJ koja je proglasila nezavisnost 1991. godine.