Dva veka od rođenja najpoznatijeg Crnogorca - Njegoša
Najslavniji Crnogorac, Petar Drugi Petrović Njegoš, rodio se na današnji dan 1813. godine, a jubilej će obeležiti i Skupština Crne Gore svečanom sednicom na Cetinju.
Na današnjoj sednici parlamenta govoriće njegov predsednik Ranko Krivokapić, a povodom Njegoševog jubileja večeras će u Podgorici biti održana posebna svečanost na kojoj će govoriti predsednik Crne Gore Filip Vujanović.
Njegoš se rodio u selu Njeguši, kao i svi iz dinastije Petrović. Njegov državni i duhovni prethodnik na prestolu podlovćenske Crne Gore Petar Prvi Petrović poslao je mladog Rada Tomova, budućeg svog naslednika, na školovanje u Herceg Novi.
Nakon smrti svog strica, Njegoš je preuzeo vladičansku titulu i postao gospodar Crne Gore. Pokrenuo je državotvorne i druge reforme u Crnoj Gori. Osnovao je prve organe državne vlasti, podigao zgradu za smeštaj državnih institucija, osnovao prvu osnovnu školu, sredio državne finansije i pokrenuo štampanje školskih udžbenka i časopisa.
Njegoš je ipak veću slavu stekao kao pesnik i filozof svojim delima "Gorski vijenac" i "Luča mikrokozma". Rano se razboleo, a sa bolešću se nosio do 31. oktobra 1851. godine kada je umro na Cetinju, samo koji dan pošto su ga bolesnog Crnogorci na rukama izneli iz Kotora u prestonicu Crne Gore.
Prema zapisu o njegovom poslednjem času, Njegoš je okupljenim glavešinama preporučio da narodu dobro čine i da čuvaju Crnu Goru. Njegoš je sahranjen u Cetinjskom manastiru, a tri godine kasnije njegove kosti su po njegovoj želji prenete na vrh Lovćena i sahranjene u kapeli koju je sam podigao u slavu svog strica Petra Prvog, Svetog Petra Cetinjskog.
U Prvom svetskom ratu, u vreme austrougarske okupacije i rušenja kapele na Lovćenu, Njegoševi zemni ostaci su opet preneti na Cetinje da bi kasnije bili ponovo vraćeni na Lovćen.
Od 1974. godine Njegoš počiva u mermernom mauzoleju po ideji Ivana Meštrovića koji je ove godine potpuno obnovljen.