Poziv na oprost i pomirenje
U prisustvu prvih poslanika Skupštine, ali i članovi prve Vlade i Predsedništva, na Palama je održana svečana sednica prvog saziva Skupštine RS na kojoj su, pre 22 godine udareni temelji Republici Srpskoj.
Prvi predsednik Skupštine Momčilo Krajišnik je kazao da su učesnici te prve sednice stvarali "najslavniji deo istorije Srba zapadno od Drine".
- Srpski narod se tada odupro majorizaciji i potčinjavanju, te taj događaj nije ostao još jedna pobuna zabeležena u istoriji nego je postao istorijska činjenica, čime je vraćen dug srpskim precima koji su svaki put bili sprečeni da svoj pothvat krunišu uspehom. Ne treba da živimo u prošlosti, ali treba da živimo u sadašnjosti i za budućnost, jer ćemo samo tako doći do željene budućnosti - kazao je Krajišnik.
Iseljavanje i dalje traje
Između ostalog u Deklaraciji je izražena i zabrinutost što ni dve decenije po prestanku rata nije zaustavljen trend iseljavanja građana iz BiH.
Izlaz RS na Jadran
U Tački 12 Deklaracije delegati prvog saziva Skupštine RS pozivaju zvaničnike RS da se obrate Savetu za implementaciju Mirovnog sporazuma i visokom predstavniku EU za BiH, kako bi se Srpskoj nadoknadilo 0,5 odsto teritorije zagarantovane Dejtonsko-Pariskim sporazumom.
|
U razgovoru za "Vesti", prvi predsednik Skupštine RS kaže da je zadovoljan činjenicom da je obeležena jedna značajna godišnjica za srpski narod, ali i to što je usvojena Deklaracija kojom je poslata jasna poruka pomirenja za sva tri naroda.
- U tački dva Deklaracije doslovce stoji: "Da bi došlo do trajnog pomirenja očekujemo od predstavnika vlasti i građana BiH iz reda sva tri naroda i sve tri konfesione grupe da umesto neiskrenog izvinjenja učine oprost za zlo koje im se u prošlosti desilo i da zatraže oprost za dela koja su oni, ili neki njihovi sunarodnici, drugima učinili" - naglašava Krajišnik.
Komentarišući uglavnom negativne ocene svečane sednice od strane muslimanskih i hrvatskih političara, Krajišnik kaže da nije iznenađen, ali jeste razočaran činjenicom da je na sceni istovetna retorika onoj od pre i tokom rata u BiH, a da je sprovode upravo oni koji su "izbegli odgovornost".
- Video sam izjave Mira Lazovića, predsednika ratne Skupštine BiH i ratnog člana predsedništva BiH Ejupa Ganića povodom svečane sednice i nisam ni malo iznenađen. Reč je o političarima koji su izbegli odgovornost i umesto da budu zagovornici pomirenja oni se i dalje zalažu da se u javnosti uglavnom čuju poruke mržnje i ideje protiv kojih smo se borili od početka. Nažalost, ovakva ostrašćenost doprinosi samo još većoj destabilizaciji BiH i zasigurno ne može da doprinese suštinskom pomirenju sva tri naroda u Bosni - zaključuje Krajišnik za "Vesti".