Od ulaska u EU Hrvatska izručila 36 osoba
U prvih sto dana članstva u Evropskoj uniji Hrvatska je na osnovu evropskog naloga za hapšenje drugim članicama Unije predala 27 svojih i devet stranih državljana, dok je Hrvatskoj zasad izručena jedna osoba.
Hrvatska je 36 svojih i stranih građana predala Austriji, Mađarskoj, Nemačkoj, Italiji, Francuskoj, Sloveniji, Danskoj i Belgiji, koje su ih tražile zbog ubistava, zločinačkog udruživanja, utaje poreza, zloupotrebe droga, prevare, pronevere i razbojništva, rečeno je agenciji Hini u upravi policije.
Prema policijskim podacima, za još 90 hrvatskih građana su raspisani evropski nalozi za hapšenje, ali se na njih 25 zasad ne mogu primeniti, jer su dela za koja ih terete počinjena pre 7. oktobra 2002.
Među hrvatskim građanima nad kojima se u Hrvatskoj ne može primeniti evropski nalog za hapšenje je i nekadašnji čelnik jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josip Perković, koga Nemačka traži zbog umešanosti u ubistvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983.
Hrvatska je tri dana pre ulaska u EU zakonom nazvanim "lex Perković", vremenski ograničila primenu evropskog naloga za hapšenje što je izavalo spor s Evropskom komisijom, ali je on rešen ukidanjem ograničenja koje će se primenjivati od 1. januara 2014.
Zbog evropskog naloga za hapšenje koji omogućava članicama EU kraći i brži postupak predaje traženih osoba i koji priznaju sve zemlje članice, uz uslove propisane nacionalnim zakonodavstvom, zategnuti su hrvatski odnosi s Nemačkom koja traži izručenje Perkovića.
Odnosi s Mađarskom zategnuti su pošto su protiv šefa mađarskog Mola Zolta Hernadija, na hrvatski zahtev, raspisani crvena Interpolova međunarodna poternica i evropski nalog za hapšenje, ali je sud u Budimpešti odbio da ga ispuni.