EU se neće mešati u spor oko ćirilice
Evropska unija nema nameru da se meša u spor oko ćiriličnih tabli u Vukovaru, rekao je portparol evropskog direktorata za obrazovanje, kulturu i multijezičnost Denis Abot. Upitan da prokomentariše stanje u Vukovaru, gde demonstranti ne dozvoljavaju postavljanje dvojezičnih tabli koje su propisane zakonom, Abot je podsetio da je poštovanje kulturne raznovrsnosti i prava manjina ugrađeno u temeljne dokumente EU, ali da jurisdikciju u tim stvarima imaju zemlje članice.
Abot je uporedio situaciju u Vukovaru sa jezičkim sporom Flamanaca i Valonaca koji već dugo opterećuje Belgiju. Kako je rekao, kada se doselio u Belgiju bio je zbunjen što se nazivi nekih gradova na flamanskom i francuskom razlikuju, a na putokazima u zavisnosti od regije najčešće stoji samo jedna verzija.
"Pitao sam se kuda su nestali putokazi za Lil", ispričao je Abot, osvrćući se na francuski grad koji se u Flandriji zove Rajsel.
"Ne bi valjalo da se EU upliće u sporove oko saobraćajnih znakova u Belgiji, pa se nećemo mešati ni u slične sporove u Hrvatskoj", zaključio je Abot.
Štab za odbranu Vukovara: Nema kompromisa oko ćirilice
Nakon višednevnih protesta zbog uvođenja dvojezičkih natpisa u Vukovaru, Štab za odbranu Vukovara ponudiće državi "Platformu za bolju Hrvatsku", o kojoj će se, kako su saopštili, "više čuti i čitati u narednom periodu". Štab poručuje da neće odustati od protivljenja dvojezičnim natpisima, odnosno natipisima na ćirilici, ali da protesta više neće biti u tom gradu već će ih, ukoliko bude potrebno, biti u drugim hrvatskim gradovima. Štab za odbranu Vukovara, koji taj grad naziva hrvatskim Vukovarom, ističe da neće dopustiti "haotični scenario" na ulicama grada, koji "kao simbol zaslužuje i dobiće pijetet".
Prema poslednjem popisu stanovništva u Hrvatskoj, u Vukovaru živi više od jedne trećine Srba, što prema Ustavu znači i uvođenje ćiriličnih obležja na sedištima lokalne uprave, čemu se Štab protivi.
Napominje se da je štab simbolično na dan sahrane "hrvatskog vizionara" Zvonka Bušića još jednom vladi hrvatskom Saboru uputio zahtev za dijalog i zadnje upozorenje da izazivanjem haosa i kršenjem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina mogu izazvati samo još veći haos. Dodaje se i da će ovih dana početi da deluje koordinacioni "tim branitelja, stradalnika, hranitelja i molitelja".
Tim je osnovan prošlog petka i u njemu je 44 "branitelja, stradalnika, seljaka (hranitelja) i pripadnika Katoličke crkve (molitelja)", a trebalo bi da koordinira rad i aktivnosti Štaba na nivou cele Hrvatske.
Kako je rekao hrvatski predsednik Ivo Josipović, u toku je inicijativa o mogućem dogovoru u Vukovaru, kako bi se smirili nemiri izazvani postavljanjem dvojezičnih natpisa na nekoliko zgrada lokalne uprave.