''Poslednji voz'' za stambeno zbrinjavanje izbeglica
Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije pozvao je danas bivše nosioce stanarskog prava iz Hrvatske da do 31. avgusta podnesu zahtev za stambeno zbrinjavanje i ostvare pravo na zamenski stan na teritoriji onih opština u kojima su živeli 1991. godine.
Taj rok odnosi se na područja u Hrvatskoj koja nisu bila zahvaćena ratnim dejstvima, odnosno van su područja od posebne državne brige, u koje spadaju gotovo svi veći gradovi u toj zemlji.
Zahtevi se do 31. avgusta mogu podneti Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Hrvatske, a uslovi su da osoba nije vlasnik imovine i potrebno joj je stambeno zbrinjavanje, kao i da ima dokaz da je bivši nosilac stambenog prava.
Načelnik sektora za stambeno zbrinjavanje u tom hrvatskom Ministarstvu Ivica Preskar rekao je novinarima da je vrednost Regionalnog stambenog programa
Područja van posebne državne brige
Medije saznaju da su područja van posebne državne brige Istra, Zagreb, Šibenik i dr. Sa druge strane, područje koje ''potpada'' pod posebnu državnu brigu jeste teritorija Srpske Krajine. |
oko 590 miliona evra, od kojih na Hrvatsku odlazi oko 120 miliona i tiče se 3.540 porodica, čiji će problem biti rešen.
"Regionalni stambeni program nastavak je nacionalnog programa Hrvatske, u koji je već uloženo više od šest milijardi evra, a sada se nadamo da ćemo ubrzati rešavanje preostalih stambenih problema", rekao je Preskar.
Rešenja će se ponuditi kroz nekoliko modela i to izgradnjom stanova, dodelom stanova i kuća, isporukom građevinskog materijala, a ono što je posebno vezano za ovaj rok je kupovina stambenih jedinica u gradovima koji nisu bili obuhvaćeni ratnim delovanjem.
Preskar je kazao da je ovo šesto i poslednje otvaranje roka za podnošenje zahteva i da je do sada stiglo oko 5.900 zahteva, a apelovao je na zainteresovane da iskoriste svoje pravo i vrate se u Hrvatsku, ali da ne čekaju zadnji dan za podnošenje prijava.
Isti rok, do 31. avgusta, odnosi se i na podnošenje zahteva za obnovu ratom uništene imovine u Bosni i Hercegovini. Pomoćnik ministra za ljudska prava i
Donacijama pokušavaju da reše pitanje raseljenja
Regionalni stambeni program je donatorska akcija kojom donatori zadnji put posle ratova u bivšoj Jugoslaviji pokušavaju rešiti pitanje raseljenja u zemljama regiona, i očekuje se da će program zbrinuti oko 27.000 porodica. Program se zajednički sprovodi u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Crnoj Gori. |
izbeglice Bosne i Hercegovine Mario Nenadić rekao je da je ministarstvo ovim programom želelo da pomogne radove na porodičnim kućama.
''Prema našim procenama očekujemo još oko 55.000 aplikacija za rekonstrukciju i za povratak u BiH", rekao je Nenadić.
Nenadić je rekao da se veliki broj ljudi prijavio sa ciljem povrata imovine u BiH ali da taj program nije namenjen u tu svrhu, već za pronalaženje trajnog stambenog rešenja za one porodice koje ga do sada nisu rešile.
"To ne sprečava ljude koji su pretrpeli štetu da svoje pravo na naknadu štete i ostala prava, ostvaruju kroz druge programe. Posle 31. avgusta počinje proces komisijskog rada i odabira najranjivih porodica", dodao je Nenadić.