Sa pasošem SCG stigla iz Pariza u Pulu?!
Iako je državna zajednica Srbije i Crne Gore prestala da postoji pre sedam godina, to nije sprečilo ambasadu Srbije u Parizu da 2010. godine jednoj gospođi izda pasoš upravo te zemlje.
Državljanka Srbije (63) s prebivalištem u Parizu bila je primorana da provede dva dana na aerodromu u Puli jer hrvatske vlasti nisu mogle da je puste u zemlju sa nevažećim pasošem. Odnosno, žena je imala pasoš državne zajednice Srbije i Crne Gore (Jugoslavija do 2003.), koji se već godinama ne koristi.
"Sprovedenom graničnom kontrolom utvrđeno je da osoba nema ispravan pasoš pa joj je u skladu sa Zakonom o strancima odbijen ulazak u Hrvatsku", rekli su u Policijskoj upravi istarskoj.
Zbrka oko pasoša starije sugrađanke najverovatnije je nastala zbog toga što je Vlada Srbije važenje starog, plavog pasoša, produžila do 2012. godine, iako je crveni biometrijski počeo da se izdaje još 2008. godine. Ovaj ustupak je napravljen upravo zbog dijaspore, koja zbog ogromnih gužvi u konzularno-diplomatskim predstavništvima nije mogla po godinu dana da stigne na red. |
Budući da Državna zajednica Srbije i Crne Gore ne postoji već sedam godina, pravo je čudo kako je gospođa uopšte sa tim pasošem uspela da izađe iz Francuske, a još je čudnije što ga je naša ambasada izdala 2010. godine, to jest četiri godine pošto se zajednica Srbije i Crne Gore raspala, a novi crveni pasoši Srbije već uveliko počeli da se izdaju.
Državljanka Srbije je u ovoj jedinstvenoj situaciji ipak puštena u Hrvatsku, jer joj je zdravstveno stanje bilo loše, a kako se uputila kod rodbine koja živi u toj zemlji hrvatske vlasti su joj dopustile privremeni boravak bez adekvatnih dokumenata.
MIP: Bila obaveštena da joj treba novi pasoš
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije danas navodi da su srpskoj državljanki Zorki Đurašinović, koja je zadržana u Hrvatskoj zbog nevažećeg pasoša, više puta date precizne informacije za dobijanje biometrijskog pasoša. Ministarstvo takođe navodi da se "do sada niko sem imenovane nije obraćao povodom sličnih problema".
"'Plave', stare putne isprave izdavane su do 31. decembra 2011. godine, kada je zakonski prestala njihova važnost", dodaje ministarstvo i precizira da su takve putne isprave izdavane sa rokom važenja od 10 godina u skladu sa tada važećim zakonom.
Ministarstvo takođe ukazuje da je veliki broj srpskih državljana tražio izdavanje stare putne isprave do izdavanja novih, znajući da im rok ističe, kako bi premostili probleme iz radno-boravišnog statusa.