Zagrebu preti snažan zemljotres!
Koliko su sigurne zgrade u Hrvatskoj? To je pitanje koje vas prestravi ako uđete u neku zagrebačku novogradnju u kojoj su zidovi toliko tanki da imate osećaj da možete da ih srušite jačim udarcem šakom. Ako još znate da Zagreb u svakom trenutku očekuje potres jačine 8 stepeni po Merkaliju, odnosno oko 6,2 po Rihteru, krv u žilama počinje da se ledi.
Ali, koliko je naš strah opravdan? Prema rečima stručnjaka, na području bivše Jugoslavije standardi gradnje pooštreni su nakon zemljotresa u Skoplju 1963., kada je živote izgubilo oko hiljadu ljudi, a bez krova nad glavom ostalo njih 200.000. Građevine koje su građene nakon toga nicale su po propisima u skladu sa seizmološkim proračunima.
Problem današnjice je, tvrdi profesorka sa Građevinskog fakulteta dr. sc. Vlatka Rajčić, što do sada nije napravljena seizmološka karta Hrvatske po kojoj bi se radio seizmološki proračun. Tako se Hrvatska i dalje rukovodi po tzv. JUS-u, Jugoslavenskim standardima. Nije to loše ukoliko se gradi u skladu sa propisima, usklađeno sa seizmološkim proračunima, a objekt dobije dozvolu statičara revidenta.
Ali, danas dokument o tome se retko dobija pri kupovini stana, čak iako ga zatražite. Upravo u vezi sa tim se javlja sumnja u ispravnost gradnje a kod građana se rađa sve veći strah.
Poslednji zemljotres blizu Zagreba
Posljednji potres nedaleko od Zagreba dogodio se u Samoboru 21. januara i jačina mu je iznosila 2,9 stepeni po Rihteru. Od početka godine zagrebačko područje je pogodilo čak tri zemljotresa, a do kraja godine očekuju se još 13, kažu u Seizmološkoj službi. |
"Ako pri gradnji, na primer, nije dobro postavljena armaturna mreža, hidroizolacija ili kontra pad, tada imate problem. Danas stručne poslove u građevini neretko obavljaju univerzalni majstori, pa se događaju greške. Tako imamo primer pada balkona i bez potresa. Ali, mislim da bi današnje zgrade, pravilno građene, izdržale jači potres uz sitna oštećenja. One u starom jezgru Zagreba su već su kritične", kazala je za net.hr profesorka Rajčić dodajući da je kritičan potres već onaj od 5 ili 6 stepeni po Merkaliju.
Njeno mišljenje deli i hrvatski seizmolog mr.sc. Ivica Sović. On navodi da je Zagreb, nakon Dubrovnika i priobalja, kritična tačka kada je zemljotres u pitanju, ali smatra da "verojatno nećemo imati ljude zatrpane u novim zgradama".
"Vrlo smo ugroženi. Mi svakog trenutka očekujemo potres od 8 stepeni po Merkaliju, odnosno oko 6,2 po Rihteru. Ne znamo kada će se to dogoditi tačno, ali znamo da će epicentar biti u Kašini ili Kraljevom Vrhu kod Zagreba", kaže mr. Sović.