Šeik bi da investira i u Hrvatsku
Investicioni fond iza kojeg stoji šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan iz Abu Dabija, želi strateško partnerstvo sa hrvatskom Petrokemijom, piše Jutarnji list.
Jedini ozbiljan interesent za strateškog partnera kutinskoj Petrokemiji je austrijsko-abudabijska kompanija Borealis iz Linca, piše zagrebački Jutarnji koji je nezvaničnu potvrdu te informacije dobio iz dva nezavinsa izvora - jednog bliskog Borealisu, a drugog iz krugova hrvatske Vlade.
Vlada Hrvatske je inače na telefonskoj sednici u utorak donela odluku kojom je Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) dala saglasnost da učestvuje u raspisanoj dokapitalizaciji Petrokemije, tako da država zadrži ukupni udeo veći od 50 posto.
Trećom tačkom te odluke Vlada je zadužila nadležna državna tela da pokrenu postupak odabira strateškog partnera Petrokemije d.d, u skladu sa važećim zakonskim propisima.
Republika Hrvatska će i nakon pronalaženja strateškog partnera u Petrokemiji zadržati vlasnički udeo od najmanje 25 posto plus jednu, “zlatnu” deonicu.
O tome su se Vladini pregovarači, ministar ekonomije Ivan Vrdoljak i rukovodilac Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) Mladen Pejnović, dan pre usuglasili s čelnicima sindikata i boračkih udruženja, koji deluju u Petrokemiji.
Nakon pokrića gubitaka 15. jula ove godine, temeljni kapital Petrokemije iznosi 568 miliona kuna (76 miliona evra), a dokapitalizacijom bi trebalo da se poveća za 187 do 250 miliona kuna (25 do 33,5 miliona evra), od čega će država uplatiti do 94,9 miliona kuna (12,6 miliona evra).
Za koliko će novca država uspeti da proda strateškom partneru svojih oko 25 posto udela u Petrokemiji, saznaće se nakon prikupljanja ponuda.
Poslednja cena Petrokemijinih deonica na Zagrebačkoj berzi je 222 kune (30 evra), što znači da bi trenutna tržišna vrednost jedne četvrtine dokapitalizovane Petrokemije mogla biti oko 190 miliona kuna (25,4 miliona evra).
Sa 7,55 milijardi evra prihoda u 2012. Borealis je 18 puta veća kompanija od Petrokemije, a po broju zaposlenih je više nego dvostruko veća. Po dobiti se te de kompanije ne mogu ni porediti - Borealis je prošle godine imao 480 miliona evra profita, a Petrokemija 187,2 miliona kuna (25 miliona evra) gubitka.
Borealis je petrohemijski div s operacijama u 120 zemalja sveta. Sa 64 posto kapitala njegov većinski vlasnik je investicioni fond Abu Dabija Internešnel petroleum investment kompani (International Petroleum Investment Company - IPIC), a preostalih 36 posto drži austrijska naftna kompanija OMV.
Kako Jutarnji saznaje od izvora bliskog Borealisu, kutinska Petrokemija već duže vreme sarađuje s tom austrijsko abudabijskom kompanijom.
Borealis bi Petrokemiji mogao da bude poželjan strateški partner jer mu cilj nije samo zauzimanje hrvatskog tržišta nego i proizvodnja u Hrvatskoj s obzirom na to da ima veliko sopstveno tržište za distribuciju Petrokemijinih proizvoda.