"Kriju kosti ubijenih Srba"
Najmanje mesec dana pre početka zvanične pretrage sarajevske gradske deponije u Buća potoku, sa ovog smetlišta je započelo tajno premeštanje posmrtnih ostataka u Visoko gde su spaljivani - tvrdi za "Vesti" Milka Klokot, predsednica regionalnog odbora Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih lica RS za sarajevsku regiju.
Odakle Vam ti podaci?
- To su nam rekli meštani kuća u blizini ove deponije koji su pre mesec ili nešto više primetili čudne aktivnosti na deponiji, odnosno kako se stalno nešto izvlači i odvlači. Tek kada je započeta zvanična ekshumacija ove masovne grobnice, oni su "povezali kockice" i rekli nam šta se događalo.
To ipak ne znači da su tajno premeštani posmrtni ostaci?
- Ovo je veoma ozbiljna sumnja i optužba, pa je valjda logično da se u što skorije vreme ispita. Ne tvrdimo i ne optužujemo nikoga, ali da bi se izbegla svaka sumnja nadležni organi bi morali da saopšte šta se to prevozilo ka Visokom.
Da li postoji procena koliko je tela na gradskoj deponiji u Sarajevu?
- Do sada je pronađena jedna proteza, vilica, rebro, a prva procena je da je reč o desetini tela. Međutim, ta pretpostavka može da znači da se na dubini od 30 metara nalazi 10, ali i 100 tela.
Izgubila oca i brataKoliko nestalih traži vaše Udruženje? |
Imate li poverenja u Institut za nestale koji se bavi ovim poslom?
- A kako da imamo poverenja kada već 21 godinu bezuspešno pokušavamo da saznamo gde su kosti naših najmilijih. Ni za jedan zločin još niko nije odgovarao. A krivaca ima mnogo, od vrha države do običnih ljudi.
Na koga mislite?
- Na sve one koji su naredili ili organizovali ubistva, na one koji su učestvovali u prikrivanju počinilaca, ali i one koji do danas ne žele da kažu gde su naši najmiliji sahranjeni.
Koji su to "oni"?
- Vrh države, ali i muslimani koji žive i u blizini ove deponije, ali i drugim delovima Sarajeva gde su Srbi brutalno ubijani, a njihova tela odvožena na nepoznate lokacije. Ako se za Srebrenicu zna i najmanji detalj, ne vidim zbog čega se tako nešto ne bi znalo i kada je reč o Sarajevu. Osim ako se istraga ne rukovodi nacionalnom strukturom ubijenih, a ne činjenicom da su stradali samo zato što su pripadali jednom narodu.
Na stratištima i džamijeKoliko ima lokacija koje još nisu istražene? |