U Evropi ćemo lakše rešiti naše probleme
Članstvo Hrvatske u EU je dobro i za Srbe jer će se brojna nerešena pitanja naše zajednice kao što su stambeno zbrinjavanje, penzije, problem nestalih osoba sada lakše i brže rešavati, kaže u intervjuu za "Vesti" Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog veća iz Zagreba.
Kao politički predstavnik Srba doprineli ste uspešnom završetku hrvatske evropske priče, osećate li zadovoljstvo?
- Dobro je da je Hrvatska završila pregovore, pre svega, zato što se za nju otvaraju nove perspektive i mogućnosti. To je dobro i za ostale zemlje regije jer se i za njih otvaraju nove mogućnosti.
A za Srbe u Hrvatskoj?
- I za njih je to dobra vest jer će se brojna nerešena pitanja sada lakše i brže rešavati, kao što su stambeno zbrinjavanje, penzije, nestali i suđenja za ratne zločine. U evropskom kontekstu, u novim odnosima između Brisela i Zagreba i između Hrvatske i Srbije, sve to dobiće novu dimenziju. U tom kontekstu su mogućnosti razvoja povratničkih sredina.
Mislite na evropske fondove i sredstva koja će Hrvatska imati na raspolaganju?
- Reč je u strukturalnim i kohezijskim fondovima EU, koji pružaju velike mogućnosti krajevima u kojima Srbi žive, posebno ratom devastirane i nerazvijene krajeve u kojima je nezaposlenost i do 80 posto. Ti krajevi moraju biti primarna briga srpskih organizacija i političkih predstavnika u Hrvatskoj. Ta se prilika ne sme propustiti.
Ti krajevi su i kadrovski devastirani, ko će pisati projekte koji će zadovoljiti briselsku birokratiju?
- Centar za razvoj Srpskog narodnog veća biće u poziciji da servisira opštine, preduzetnike i porodična gazdinstva. Hrvatska vlada mora da donese posebne odredbe za pomoć tim krajevima. A od 30 nerazvijenih opština u Hrvatskoj, najveći broj je onih u kojima su Srbi većina.
Tomislav Nikolić se sastao sa predstavnicima Srba u Hrvatskoj, je li to bio samo protokol ili nešto više?
- Nije bio ni protokolaran, ni reda radi, prvo zbog toga što smo tri dana ranije imali susret sa njim u Beogradu, i drugo što smo razgovarali o tome kako pojačati kapacitete srpske zajednice u Hrvatskoj, kako sarađivati i unaprediti odnose između Zagreba i Beograda, posebno na planu rešavanja prava Srba u Hrvatskoj, poput stambenog zbrinjavanja, nestalih osoba, penzija, suđenja za ratne zločine.
Prećutan doprinos SrbaNa proslavi ulaska Hrvatske u EU nije se moglo zaključiti da i Srbi u tome imaju ulogu, osim po izloženom Teslinom transformatoru i Preradovićevom stihu koji je citirao jedan od čelnik EU. Ali je prećutano njihovo nacionalno poreklo! |