Izbrisani tuže Sloveniju sudu u Strazburu
Građani Slovenije, izbrisani iz knjiga državljana u vreme njenog osamostaljenja, poslali su Sudu za ljudska prava u Strazburu 645 nove tužbe protiv Slovenije pošto im je rečeno da im država može isplatiti najviše 40 evra po mesecu u kojem im nije priznat građanski status.
Takozvani "izbrisani" su zahtevali odštetu od 260 evra za svaki mesec dok su bili u tom statusu - koliko bi iznosila socijalna pomoć, i naglasili da s ministrom Gregorom Virantom više ne žele da razgovaraju, jer im je, kako su rekli, dosta 20 godina ponižavanja. Virant je krajem nedelje rekao da je 40 evra za svaki mesec koliko su
građani bili van evidencije državljana, najviše što država može isplatiti.
Oni su ministru dali i knjigu "Ožiljci izbrisa" u kojoj su opisane sve vrste obečašćenja ljudskog života zbog nepriznavanja građanskog statusa i saopštili da će ministrom od sada razgovarati samo preko suda u Strazburu. Advokat "izbrisanih" koji ih zastupa na sudu, rekao je za list "Dnevnik" da je 645 novih tužbi u tri grupe.
U prvoj grupi su "izbrisani" kojima je ponovo regulisan status i oni zahtevaju da se prema njima postupi kao prema šestoro ljudi koji su prošle godine pobedili u Strazburu kada je Ljubljani naloženo da im isplati 20.000 evra.
U drugoj grupi su oni koji su u Sloveniji na osnovu zakona iz 2010. godine uložili zahtev za obnovu statusa državljanina, ali njihovi zahtevi nisu rešeni, i u trećoj grupi oni, kojima je zahtev na osnovu tog zakona odbačen. Te dve poslednje grupe će na sudu dokazivati da je zakon, usvojen u vreme dok je ministarka bila Katarina Kresal, suprotan Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Ministar unutrašnjih poslova Gregor Virant je rekao da na osnovu razgovora s generalnim sekretarem Saveta Evrope i bivšim predsednikom Suda za ljudska prava Tornbjornom Janglandom, ima osećaj da će odštetna šema vlade Slovenije biti odgovarajuća. Ta šema slovenačkoj javnosti još nije poznata.