Incko: Realnost u BIH je sumorna
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko je ocenio da je sada "važan trenutak za BiH jer su javne službe preopterećene i nemaju dovoljno finansijskih sredstava za rad, stopa nezaposlenosti je visoka, a siromaštvo i rasprostranjena korupcija posledica su pristupa politici po kojoj uskopolitički interesi neprekidno pobijaju interese građana".
"Za dve sedmice Hrvatska će postati članica EU, a hrvatski državljani će uživati u slobodama, pravima i mogućnostima koje idu uz članstvo u EU", rekao je Incko u intervjuu zagrebačkom "Večernjem listu" i dodao da, "dok druge zemlje regiona krupnim koracima nastoje ići napred, građani BiH se suočavaju sa sumornom
realnošću".
On je kazao da je iznenađen što građani BiH nisu ranije "došli do tačke kada kažu: 'Dosta!' ". Demokratija, rekao je on, nije samo glasanje svake četiri godine, već da su mirno okupljanje i sloboda izražavanja osnovni temelji svakog demokratskog društva. Incko je time aludirao na demonstracije koje se posljednje dve sedmice svakodnevno održavaju u Sarajevu.
"Došlo vreme za novi pristup politici"Po rečima Incka, došlo vreme za hrabrost i novi pristup politici |
"Prva reakcija nekih političara i određenih političkih stranaka bila je da dovedu u pitanje pravo građana da izraze nezadovoljstvo. Drugi su opet utvrdili da su nedavne demonstracije deo zavere protiv jednog konstitutivnog naroda. Neki zastupnici u Parlamentu su rekli da se osećaju ugroženim", kazao je Incko i istakao da to nije istina.
Takve reakcije političara i političkih stranaka, pokazuju zabrinjavajući jaz između njih i građana i potpuno nerazumevanje raspoloženja koje prevladava u BiH, ocenio je Incko.
"Stvarnost je nešto sasvim drugo i signal koji šalju demonstranti je vrlo jednostavan: dosta opstrukcije, dosta poziranja – politika se ne može više voditi kao do sada", naglasio je visoki predstavnik u BiH.
Postavio je pitanje o tome "zašto bi neko poverovao da su građanima potrebni skriveni motivi za demonstracije u zemlji u kojoj vlasti na svim nivoima sistematski ne uspevaju da reše hronične probleme nezaposlenosti, siromaštva, kriminala i korupcije, i u kojoj državni Parlament ne može naći adekvatno rešenje za određivanje jedinstvenog matičnog broja novorođenih beba".