Preko beba ruše Srpsku
Jednodnevna talačka kriza u zgradi zajedničkih institucija BiH u Sarajevu koju su izazvali građani glavnog grada BiH, opasno je uzdrmala već dobro poljuljane temelje ove države i otvorila novu političku krizu sa neizvesnim ishodom.
Oko 1.500 ljudi, među kojima i blizu 350 stranih bankara, od čega čak četiri guvernera nacionalnih banaka, bili su gotovo 24 časa zatočeni u zgradi Parlamenta i Saveta ministara koju su opkolili građani besni zbog toga što parlament nije usvojio zakon koji omogućava da novorođenčad u BiH dobiju matični broj.
Razlog za okupljanje bila je bolest tromesečne devojčice iz Gračanice kojoj je potreban pasoš za lečenje u inostranstvu, ali roditelji nisu mogli da joj ga izvade, jer nije imala matični broj. Međutim, spontano okupljanje građana i blokada ulaza u zgradu, veoma brzo su poprimili nacionalističke i političke obrise.
Pokušaj da se reši očigledan problem koji traje od februara, otišao je u drugu krajnost i pretvorio se u zahteve za linčom srpskih poslanika, ukidanjem entiteta i stvaranjem građanske države. Za neusvajanje zakona o matičnom broju, potpuno pogrešno, optuženi su srpski poslanici. Blokada se produžila do duboko u noć, što je izazvalo paniku kod dobrog dela onih koji su boravili u zgradi. Nekima je i pozlilo, ali je bilo i problema sa dolaskom hitne pomoći koju protestanti nisu želeli da propuste.
Sve se završilo u ranim jutarnjim časovima, nakon intervencije visokog predstavnika u BiH Valentina Incka. On se ispred Parlamenta pojavio oko jedan čas iza ponoći, a već oko tri časa policija je napravila kordon kroz koji su izašli zatočenici iz Parlamenta. Kako "Vesti" nezvanično saznaju, Incko se na ovu intervenciju odlučio tek nakon što je dobio paničan telefonski poziv iz Ministarstva spoljnih poslova Austrije odakle mu je sugerisano da se među bankarima zatočenim u zgradi, nalazi i određen broj Austrijanaca. Sve dok nije dobio poziv iz Beča, Incko je gotovo otvoreno podržavao protestante.
Događaji u Sarajevu obišli su svet, i izazvali lavinu unutrašnjih reakcija u BiH. Vlada Republike Srpske juče je održala vanrednu sednicu posvećenu talačkoj krizi. U Banjaluci se ozbiljno razmišlja o odluci da srpski poslanici do daljnjeg ne odlaze na sednice u Sarajevo, a konačnu odluku o tome trebalo bi da donese Narodna skupština na posebnoj sednici koja bi mogla da se dogodi sledeće sedmice.
Srpski poslanici koji su bili zatočeni u zgradi tvrde da su se osećali užasno. Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević kaže da su bili taoci policijskih struktura koje, po nečijem nalogu, nisu radile svoj posao.
- Ministar unutrašnjih poslova kantona Sarajevo odbijao je da pošalje policiju. Zato sada treba sankcionisati i podići optužnice protiv onih koji su blokirali institucije, onemogućili slobodu kretanja i slobodan rad - navela je Pandurevićeva.
Poslanik SNSD-a Dušanka Majkić izjavila je da nakon najnovijih dešavanja u Parlamentu BiH ništa više neće biti isto i da sada hladne glave treba videti kako dalje raditi.
- Ono što se juče desilo velika je opomena da Sarajevo očekuje od nas da budemo promotori njihove politike, ili bar da putem događanja naroda učini da se vrši stalni pritisak na poslanike kako bi proveli svoju politiku - rekla je Majkićeva.
Planirana ujdurmaIzvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić smatra da je na sceni bila precizno planirana i pripremana ujdurma.
|