Janša u zatvoru - korupcija gubi sa 2:0
Na osuđujuću presudu Janezu Janši i još dvojici učesnika u aferi kupovine oklopnih transportera za Vojsku Slovenije od finskog proizvođača "Patria", mnogobrojne su reakcije u medijima.
"Sada je u borbi protiv korupcije dva prema nula", ocenio je finski istražitelj Kaj Erik Bjerkvist, koji je u Finskoj vodio istragu u slučaju Patria.
On je naglasio da je ono što je čuo iz Slovenije, "u skladu sa nalazima do kojih smo došli u našoj istrazi (finskoj) pre suđenja".
Okružni sud u Ljubljani je u sredu osudio bivšeg premijera i predsednika Slovenačke demokratske stranke Janeza Janšu na 24 meseca zatvora i 37.000 evra novčane kazne. Istu novčanu kaznu, ali dva meseca kraću zatvorsku kaznu, dobili su vlasnik firme Rotis Ivan Črnkovič i general Tone Krkovič.
Ministar spoljnih poslova Karel Erjavec se posle presude najviše boji "radikalizacije političkog prostora" koja će biti "veoma jaka", a "male grupe će biti najglasnije i najviše se čuti".
Članovi političkog pokreta Sveslovenački ustanak smatraju da je osuda Janeza Janše "istorijski događaj u procesu čišćenja slovenačkog političkog prostora".
Po njima, presuda sledi duh "sveslovenačkih narodnih ustanaka" čiji je zahtev bio da odgovaraju oni koji su oštetili slovenačku imovinu.
Janša je na konferenciji za novinare posle suđenja, izjavio da su "presudu napisali poznati autori u 'političkim Murglama' " - elitno naselje u Ljubljani koje su otkupili i naselili funkcioneri bivše države. Zato se oglasio bivši predsednik Slovenije Milan Kučan i rekao da ta Janšina ocena "nije vredna komentara".
"Moj stav je uvek bio da treba poštovati odluke suda i ne vidim razloga da promenim stav", rekao je još Kučan.
U drugim reagovanjima se ukazuje i na to da suđenje još nije završeno jer će se osuđeni sasvim sigurno žaliti na prvostepenu presudu.