Ekstremni islam najveća pretnja u BiH
Spoljni nasilni islamski i ekstremistički ideološki uticaji i prisustvo radikalnih grupa na prostoru bivše Jugoslavije izvori su potencijalnih terorističkih pretnji u BiH, navedeno je to u izveštaju o terorizmu u 2012. godini čiji je autor Kancelarija za borbu protiv terorizma Stejt departmenta.
Na ovakvo stanje upozoreno je i u izveštaju o stanju bezbednosti Ministarstva bezbednosti BiH za prošlu godinu, navodeći da selefijski pokret u BiH broji više od 100.000 članova, a sve više njih, ali i onih iz zapadne Evrope koji su poreklom sa ovih prostora, odlazi na sirijska ratišta gde se susreću sa ekstremističkim i terorističkim organizacijama i dodatno radikalizuju, te traže sledbenike u BiH.
Iako navodi da je BiH povećala kapacitete za borbu protiv terorizma i ostala kooperativan partner u međunarodnoj borbi protiv terorizma, Stejt department ističe da veliki problem predstavlja koordinacija između bezbednosnih i policijskih tela.
Verske zajedniceU izvještaju se navodi da glavne verske zajednice u BiH sarađuju putem Međureligijskog veća, kako bi promovisali toleranciju i suprotstavili se nasilnom ekstremizmu. |
"Zajednička radna grupa za terorizam nastavila je da radi na poboljšanju koordinacije između bezbednosnih i policijskih agencija kako bi se uspešnije borile sa potencijalnim terorističkim pretnjama i bolje reagovale na napade", navodi se u izveštaju i dodaje da se ova grupa suočila sa budžetskim izazovima i fragmentiranim bezbednosnim i zakonodavnim sektorom, što koordinaciju čini teškom.
Istaknuto je da izazov u koordinaciji predstavlja preklapanje nadležnosti, što je posebno vidljivo u Sarajevu, gde postoje najmanje tri odvojene policijske jedinice koje imaju nadležnost da reaguju na terorističke incidente.
Član Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost Parlamenta BiH Staša Košarac rekao je da je sasvim jasno da postoje ekstremne islamske grupe u BiH, što je pokazao i izvještaj o radu Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH.
"Ne postoji politička volja, pre svega u FBiH, da to pitanje bude stavljeno na dnevni red kako bi se kroz zakone i institucije rešavalo za dobrobit građana - rekao je Glas Srpske Košarac i dodao da je, dok se to ne desi, "pitanje dana kada se može desiti još koji teroristički akt u BiH".