Dragišić: Beograd je Dodika pustio niz vodu
Zvanični Beograd je predsednika Republike Srpske Milorada Dodika pustio niz vodu, rekao je profesor beogradskog Fakulteta bezbednost dr. Zoran Dragišić.
Kako ističe Dragišić, odnosi između zvaničnog Beograda i Dodika nikako nisu dobri.
"Posebno ako pogledamo samo činjenicu da je Milorad Dodik učestvovao u organizaciji mitingaša koji su dolazili u Beograd da protestuju protiv sporazuma Prištine i Beograda iz Brisela. Videli smo da je Dodik u poslednjem trenutku neke ljude povukao, ali jedna ekipa koja je došla iz Banaluke ovde u Beograd, očigledno je došla u Dodikovoj organizaciji. To samo govori da odnosi između zvaničnog Beograda i Banjaluke nisu dobri. Sve one priče posle pobede Tomislava Nikolića da se u odnosima Beograda i Banjaluke neće ništa promeniti, očigledno nisu tačne. Očigledno da ti odnosi nisu dobri, da je Dodik pušten niz vodu i da nema podršku Beograda", rekao je Dragišić.
On dodaje da će mnogo toga zavisiti i od toga kako će Dodik proći na izborima sledeće godine.
"Ukoliko izgubi izbore, a neka nova garnitura iz RS uspostavi dobre odnose sa Beogradom, stvari će se vratiti na staro. Međutim, ako Dodik ponovo pobedi, može se očekivati dodatno zatezanje odnosa na relaciji Beograd - Banjaluka, što će, svakako, imati refleksije i na odnose Beograda i Sarajeva", ocenio je profesor.
Poslednjih dana u medijma su se optužbe da je Dodik povezan i s Naserom Keljmendijem i zloglasnim Zemunskim klanom, kao i da je bio upetljan u šverc cigareta. Dragišić naglašava da se protiv Dodika vodi jedna vrsta kampanje u Beogradu.
"Dodik nije u ljubavi sa sadašnjim vlastima u Srbiji. On je s prethodnim vladama bio u veoma dobrim odnosima. Bio je praktično najdraži gost u Beogradu. Znamo reći da su prednosti ove vlasti to što nije dobra ni sa Dodikom, ni s Đokovićem, niti s Kusturicom. Tako da sve to ukazuje da se vlast odmiče od estrade, što nije loše generalno", ističe Dragišić.
Na pitanje da li je procesuiranje i distanciranje vrha Srbije od Dodika tražio Brisel ili je reč o ličnim animozitetima, jer je Dodik otvoreno podržavao Tadića, Dragišić kaže da ima "i jednog, a i drugog".
"Ova borba protiv korupcije i kriminala u Srbiji je, takođe, diktirana zahtevima Brisela. Dok Brisel nije jače pritisnuo 24 privatizacije koje su sporne, niko se na to nije posebno obazirao. Pojačana Dodikova nacionalistička retorika mi ukazuje da je on izgleda umešan u nekakav kriminal. Čim neko postane mnogo veliki patriota, mnogo veliki vernik, čim su mu interesi naroda iznad svega, očigledno je da su mu prsti u pekmezu. Ja čim čujem patriotsku retoriku počnem da brinem gde mi je novčanik", dodaje Dragišić, naglašavajući da je potrebno, ipak, prezentovati čvrste dokaze o eventualnoj vezi Dodika i Keljmendija, odnosno ljudi iz kriminalnog miljea.