U junu novo suđenje za ratni zločin u Medačkom džepu
Suđenje jednom od ratnih komandanata 9. gardijske brigade "Vukovi" Josipu Krmpotiću za ratni zločin u akciji Medački džep 1993. godine počeće 17. juna, odlučeno je danas na na Županijskom sudu u Zagrebu.
Tužilaštvo tereti Krmpotića da nije sprečio streljanje četvorice zarobljenika i paljenje kuća u srpskim selima. Prvobitno je bio optužen da je naredio streljanje zarobljenih i paljenje kuća, ali je optužnica u međuvremenu ublažena.
Ratni komandant izviđačke čete 9. gardijske brigade "Vukovi" uhapšen je u martu 2012. zajedno sa četvoricom hrvatskih vojnika od kojih su trojica posle saslušanja puštena na slobodu.
Protiv Krmpotića i pripadnika "Vukova" Velibora Šolaje podignute su u međuvremenu optužnice, ali su postupci razdvojeni. Šolaja se tereti da je ubio stariju ženu koju je zatekao u podrumu u ličkom mestu Čitluk.
Bivši general Mirko Norac zasad je jedini praosnažno osuđeni za ratni zločin u Medačkom džepu. On je osuđen na objedinjenu kaznu od 15 godina zatvora zbog ratnog zločina nad civilima srpske nacionalnosti u Gospiću i Medačkom džepu, a iz zatvora je pušten krajem 2011. pošto je odslužio dve trećine zatvorske kazne.
Kooptuženi u tom slučaju general Rahim Ademi oslobođen je optužbi, jer je utvrđeno da je imao smanjenu ulogu budući da je na terenu bio još jedan komandant, admiral Davorin Domazet Lošo koji je bio izaslanik načelnika Glavnog štaba Janka Bobetka.
Prema hrvatskim podacima, na području Medačkog džepa od 9. do 17. septembra 1993. kada su se hrvatske snage povukle i područje predale UN-u, ubijena su 23 srpska civila i pet zarobljenih vojnika. Slučaj Medački džepu bio je prvi koji je Haški tribunal prepustio Hrvatskoj.