Reporteri "Vesti" u Crnoj Rijeci (2): Sfor u poteri, Mladić u lovu
Vojska koja i danas čuva nekadašnji Glavni štab VRS u Crnoj Rijeci smeštena je u istim onim barakama u kojima su tokom gradnje spavali radnici, a za vreme rata kompletan generalski kor Republike Srpske.
U prvoj baraci je bio smešten Operativni centar, te su tu spavali i radili Milan Gvero, Manojlo Milovanović i Zdravko Tolimir.
Iza tih vojničkih baraka je natkriven parking, a iznad njega nekadašnja kuhinja Glavnog štaba. Prozori na njoj su uglavnom izlomljeni, sav inventar već rasturen i samo u jednoj sobi, na podu je dušek - dokaz da je tu neko prespavao.
Dosta je priča o tome do kada se general Mladić nalazio u Crnoj Rijeci, ali "Vesti" su iz više izvora saznale da je on tu boravio mnogo duže, nego što glasi "zvanična verzija", odnosno sve do polovine 1997. godine.
Takođe, više sagovornika nam je ispričalo kako se u jeku najveće hajke slobodno šetao Han Pijeskom, ali i prkosio NATO vojci koja ga je lovila kao jedan od najvećih trofeja Haškog tribunala.
- Ni jednom se nije dogodilo da nas Sfor zatekne nespremne, ali je uvek bilo pitanje kada će šef odlučiti da izađe. Međutim, nikada nije odlazio dalje od par kilometara, a svojim saradnicima je često govorio: "Evo ovih vaših, odo' ja da pogledam pčele". Sećam se da je jednom, kada je konvoj specijalaca Sfor krenuo u pretres, on otišao u lov. Vratio se sa divljom svinjom - kapitalcem - priča jedan od savremenika tih događaja.
Šetnja crvenim "golfom"
Život za Srpsku
|
Doduše, Komanda Vojske Republike Srpske u Crnoj Rijeci, i pored naizgled "naivnog obezbeđenja", zapravo ni u vreme SFRJ, a zatim i tokom rata u Bosni, nikada nije bila nezaštićena, kako se može učiniti na prvi pogled.
- Znao je Tito šta radi, a ni oni koji su brinuli za bezbednost srpskih generala nisu bili od juče. S prednje strane, Glavni štab je skroz bio okružen betonskim, ali i bunkerima ukopanim u zemlju i maskiranim balvanima i lišćem, a začelje je minirano i koliko znam, niko još nije razminirao taj deo Crne Rijeke - vele nekadašnji Mladićevi saborci.
Negde pre vrha počinje lavirint hodnika drugog "podzemnog grada", kompleksa G-2. Ovaj deo Crne Rijeke je i dalje miniran o čemu svedoče i table sa upozorenjem na svakih stotinak metara.
Reporteri "Vesti" su uspele da uđu u jedan od ulaza u G-2, ali sem dugačkog hodnika koji vodi u središte brda, nema ničega zanimljivog. I taj hodnik, kao i onaj u objektu G-1, završava se betoniranim ulazom.
Jedino što SFOR nije betonirao, jesu betonski bunkeri koji okružuju ovo zdanje. Svi su i dalje dobro očuvani, ali kako ovaj deo planine retko ko obilazi, postali su mahom zverinjaci, pa je ulazak skopčan i sa objektivnim rizikom da se susretnete oči u oči sa nekom divljom životinjom... Sve dok se neko ne seti, pa od ove planine napravi turističku atrakciju.