Američka ambasada: Hrvati su iskompleksirani
Hrvati prema Slovencima imaju "kompleks superiornosti", a "naivno" je očekivati da će granični spor dve države nestati s ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju, neke su od ocena koje je Milan Kučan dao 2007. godine tadašnjem američkom američkom ambasadoru u Ljubljani Tomasu Robertsonu, u dužem nezvaničnom razgovoru. Ovo mišljenje američki ambasador je, u poverljivoj diplomatskoj belešci, preneo svojoj vladi, a njenu sadržinu nedavno je objavio Vikiliks.
Robertson za Kučana, koji tada već pet godina nije bio predsednik države, kaže da mu je jasno zašto je bivši predsednik među Slovencima i dalje omiljen i uticajan, da je otvorena i pristupačna osoba, a s druge strane i iskren jer ne govori samo ono što sagovornik želi da čuje.
Američki ambasador i Kučan razgovarali su na jednom neformalnom ručku, a bivši slovenački predsednik osvrnuo se i na odnose s Hrvatskom, izrazivši žaljenje što još nije rešen granični spor dve države, a posebno što nije došlo do realizacije takozvanog parafiranog sporazuma Drnovšek - Račan i što se obe strane u tom sporu ponašaju "iracionalno".
Prema belešci američkog diplomate, Kučan je za odbijanje parafiranog sporazuma Drnovšek-Račan na hrvatskoj strani okrivio "pravnike i intelektualce u Zagrebu" koji su sporazum napali u javnosti, prestrogo tumačeći odredbe međunarodnog prava o razgraničenju, ali i "zbog nacionalističkih predrasuda".
Kučan je, kako se navodi u Robertsonovoj depeši, hrvatsku nepopustljivost u vezi s mogućim koncesijama Sloveniji pokušao da protumači i svojim osećajem da Hrvati prema Slovencima imaju "kompleks superiornosti" koji se zasniva na istorijskim okolnostima.
"Kučan je rekao da Hrvati imaju kompleks superiornosti i to povezao s istorijom državnosti, da je Hrvatska već bila nezavisna država, a da je Slovenija to postala tek 1991. godine", naveo je Robertson u depeši o svom razgovoru s Kučanom.
Kučan je američkom diplomati objasnio i da iz istorijskih razloga Hrvatska sebe smatra rimokatoličkim bastionom prema islamu i srpskom pravoslavlju i da je prema shvatanju Hrvata njihova zemlja imala svoju težinu i za vreme Austrougarske, dok je Slovenija tada bila manje važna.