Ko zbog Putina prodaje vile u CG?
Svi ruski političari, prema ukazu Vladimira Putina, obavezni su da do 1. juna zatvore račune u stranim bankama i prodaju imovinu van Rusije.
Za tu namenu predsednik Rusije Vladimir Putin odredio je tačne rokove do kada političari federalnog nivoa, ali i oni niži, sve do gradskih, moraju da odluče žele li da ostanu u fotelji ili hoće da odu i tako sačuvaju svoje bankarske račune i nekretnine u inostranstvu, piše podgorički "Dan".
Tokom investicionog buma u Crnoj Gori, pored ruskih biznismena, nekretnine su trgovali brojni političari. Prema ranijim istraživanjima ruskih listova, u Crnoj Gori su 57,7 hiljada kvadrata zemljišta u Herceg Novom kupili Jevgenij i Stanislav Šljičkov.
Jevgenij je, kako se navodi, zastupnik Saratovske Dume, član odbora za budžet i ekonomsku politiku, imovinu i zemljište i sekretar Putinove htranke Jedinstvena Rusija. Stanislav, koji mu je sin i stranački kolega, zastupnik je Engeljskog opštinskog regiona Saratovske oblasti.
Budvu su, navodno, odabrali zamenica predsednika državne Dume Ljubov Sliska, kao i porodica državnog inspektora za energetiku. U Petrovcu je stan kupio član moskovske uprave u resoru nabavke, dok se u Krašićima, u blizini Tivta skrasio jedan od rukovodilaca izgradnje obilaznice oko Sankt Peterburga.
Pored njega, prema nezvaničnim saznanjima "Dana", vilu i u Krašićima ima ambasador Rusije u Londonu Aleksandar Jakovenko. U Krašićima je nekoliko vila u izgradnji, a spekuliše se da su vlasništvo Rusa. I u naseljima Trebesin i Milovići parcele su pokupovali rukovodioci moćnih državnih, energetskih i rudarskih kompanija.
Jedan do prvih političkih ličnosti koji je trgovao nekretnine u Crnoj Gori je bivši gradonačelnik Moskve Jurij Luškov, čija je žena najbogatija Ruskinja. On je prije nekoliko godina kupio vilu u Žanjicama, ali je nije održavao i na kraju je prodao.
Poslednjih pet-šest godina, Rusi predvode listu vlasništva stranaca u Crnoj Gori - poseduju oko 150 hiljada stambeno-poslovnih kvadrata, kao i više od 300 hektara zemljišta.
Putin će do 1. oktobra ispred sebe imati izveštaj s informacijama o imovini svih činovnika.Koliko će ruskih političara odlučiti da zatvori svoje račune i proda nekretnine u inostranstvu zasad je teško predvideti.
Međutim, kada je predstavljen "Putinov zakon" krenule su dobrovoljne ostavke. Postalo je očigledno da je jednom broju ruskih političara privatno bogatstvo mnogo važnije od partijekih principa pa su sami počeli da napuštaju Dumu.