Šverc humanitarne pomoći u Srebrenici (4): Dok je narod gladovao, konje su hranili žitom
U međunarodnoj javnosti Srebrenica je tokom čitavog rata prikazivana kao mesto stradanja nevinog stanovništva od Vojske Republike Srpske. Prema izveštajima medija, stanovništvo je moreno glađu, a najgore su prolazili bolesni i ranjeni kojima je nedostajalo svega: od lekova do najobičnijeg sanitetskog materijala.
Da je istina sasvim drugačija, svedoči i tajni dokument tadašnje Državne bezbednosti BiH koji su njeni operativci napravili na osnovu svedočenja stanovništva ove muslimanske enklave.
U ovom, poslednjem nastavku, "Vesti" prenose niz novih detalja o švercu i kriminalu koji je vladao ovim gradom sve do jula 1995. godine.
Među onima koji su u vrhu osumnjičenih da su se bavili kriminalom, Državna bezbednost je označila dr Avdu Hasanovića, tadašnjeg načelnika Ratne bolnice u Srebrenici.
"Lijekovi u bolnici su prodavani po cijeni od 100 ili 200 DM, što je imalo za posljedicu umiranje ranjenika od najobičnijih rana. Kao najtraženiji lijek navodi se 'penicilin'. Godine 1993. jedan od boraca iz jedinice Alić Fahrudina umro je od zadobijenih povreda jer nije imao da plati za neophodne lijekove. S tim u vezi uveliko se pričalo po Srebrenici da dr Hasanović za većinu usluga uzima debele pare u DM.
Marlboro 150 maraka!Na spisku odgovornih za kriminal i šverc nalazi se i Ibrahim Mandžić, zvani Mrki Mandža, komandant 280. lake brigade 28. divizije. |
Između ostalog, od ranjenika i žena uzimao je pare da bi isti bili transportovani helikopterom za Tuzlu. Od Hasanović Javre iz Subine je uzeo 200 DM, a imenovana nije transportovana helikopterom. On i još neki ljekari vršili su abortuse i za ove usluge naplaćivali od 100 do 200 DM. Dr Hasanović je za upućivanje djeteta na obrezivanje uzimao 100 DM s tim da mnogi nisu izvršili ovaj obred jer nisu raspolagali devizama. Obrezivanje je vršeno u ambulanti baze HOLBAT-a u Srebrenici. Jedan svjedok je prognanik iz Srebrenice", navodi nekadašnji načelnik policije u Srebrenici, Hakija Meholjić.
Međutim, u izveštaju se navodi da tokom rata i on nije bio "bez putera na glavi".
"Prema riječima svjedoka, Meholić je prodavao oružje u Žepu Avdi Paliću, i to 150 do hiljadu maraka za duge cevi, zavisno od modela oružja. Navodno je Meholjić je u Srebrenici imao ergelu konja koje je i u vrijeme najveće nestašice hranio žitom i šećerom. Takođe je vršio preprodaju humanitarne robe, a za njega je to najviše radio švercer zvani 'Širhan' koji se sada nalazi na slobodnoj teritoriji", navodi se u dokumentu do koga su "Vesti" došle.