Iračani nada za žrtve "Oluje"
Sabor krajiških Srba pre više od dve godine pokrenuo je, pred nadležnim sudom u Čikagu, tužbu protiv američke konsultantske firme MPRI radi učešća u hrvatskoj vojnoj akciji "Oluja" avgusta 1995. godine na teritoriji tadašnje Republike Srpske Krajine, a prvo ročište biće održano za manje od mesec dana.
- Kompanija MPRI, u kojoj su angažovani penzionisani generali američke vojske, aktivno je učestvovala u akciji "Oluja", pružajući pomoć u logistici, obučavanju i naoružavanju Hrvatske vojske, za šta postoje neoborivi dokazi - ističu u Saboru krajiških Srba.
Tužbom se od MPRI traži odšteta od 10 milijardi dolara zbog nematerijalne štete za oko 200.000 izbeglih Krajišnika, od čega ih 40.000 danas živi u Americi, a oko 160.000 u Srbiji, Republici Srpskoj i drugim delovima sveta.
Ročište pred Federalnim sudom u Čikagu trebalo je da bude održano u februaru, ali je odloženo za april jer se čeka završetak sudskog procesa pred Vrhovnim sudom Sjedinjenih Američkih Država, koji u poslednjoj najvišoj instanci treba da donese konačnu reč o pozitivnim presudama nižih američkih sudova po tužbi Iračana, žrtava i izbeglica iz Zalivskog rata, koji je trajao od 2. avgusta 1990. do 28. februara 1991.
- Oni su na lokalnim sudovima dobili presudu u svoju korist i nadoknadu za proterivanje i traume od egzodusa iz Iraka tokom operacije Pustinjska oluja. Ako Vrhovni sud potvrdi ovu presudu arapskih izbeglica, onda će i Federalni sud Ilinoisa ispoštovati princip pravosudne prakse po pitanju naše tužbe - kaže za "Vesti" advokat Bogdan Dan Kljajić.
Povodom predstojećeg ročišta Sabor krajiških Srba će 31. marta održati javnu tribinu u prostorijama crkveno-školske opštine "Sveti Sava" u Milvokiju (Viskonsin).
- Na tribini učestvuje uprava i advokatski tim Sabora. Razgovaraće se o tome dokle smo stigli sa tužbom, a vođa našeg pravnog tima Robert - Bob Pavić izvestiće prisutne o rezultatima svojih nedavnih razgovora u Vladi Srbije u Beogradu. Potrebno je što veće prisustvo radi dobijanja potrebnih informacija i prikupljanja novih eventualnih dokaza. Što veće učešće na tribini u Milvokiju je neophodno i u interesu je samih Krajišnika - kaže za "Vesti" advokat Bogdan Dan Kljajić.
On napominje da "Sabor ne tuži državu Hrvatsku već američku firmu MPRI i penzionisane generale američke vojske zbog učešća u operaciji "Oluja"."
- Za svakog izbeglog tražimo po 25.000 dolara zbog prisilnog napuštanja domova i pretrpljene duševne boli - dodaje naš sagovornik.
Advokatski tim, koji predvodi Robert Bob Pavić, u tužbi je razvrstao krajiške Srbe u dve glavne kategorije: na one koji su američki državljani i one koji nemaju državljanstvo SAD. Posebnu kategoriju sačinjavaju žrtve koje su u vreme agresije bili deca i sad su punoletni, ali imaju teže ili lakše posledice zbog agresije i progona. Osobe iz ove kategorije biće ključni svedoci u toku sudskog procesa.
I Amerikanci u zločinu
Robert Pavić ranije je izjavio da je kompanija MPRI tužena zato što je naoružavala i
Ugovor MPRI i Hrvatske
Federalni sud u Čikagu prihvatio je srpsku tužbu, uz obrazloženje da agencija MPRI ima svoje filijale i poslove u državi Ilinois. A u Čikagu, Milvokiju, Rokfordu i okolnim mestima žive Srbi koju su tužili ovu firmu. Oni su zbog blizine Čikagu u mogućnosti da redovno dolaze na suđenje. Zbog toga se Federalni sud u Čikagu smatra nadležnim da sudi po ovom predmetu. Tužbu su protiv agencije MPRI 2011. godine podnele srpske organizacije Žrtve genocida u Krajini i Srpski krajiški sabor iz SAD. Srbi iz Krajine optužuju američku agenciju MPRI da je instruirala Hrvatsku vojsku u "Oluji" i učestvovala u ovoj operaciji. Kao dokaz o saradnji priložen je ugovor MPRI i Hrvatske o obuci hrvatskih oficira i vojnika.
Japanci dobili odštetu
- Mi se pozivamo na odštetni zahtev koji su posle Drugog svetskog rata na američkim sudovima, zbog duševne boli za izgubljenim zavičajem, ostvarili meštani Japanci, koji su bili zarobljeni i deportovani na druge lokacije posle bitke kod Perl Harbura. Japanci su tad tražili i dobili 25.000 dolara po glavi stanovnika koji su prinudno morali da napuste svoj dom, a istu sumu tražimo i mi za svakog od 200.000 izbeglih Srba, uvećanu za godišnju kamatu od pet odsto za svaku godinu koliko žive izvan svojih domova - objašnjava advokat Bogdan Dan Kljajić. |